Mokslas ir IT

2021.12.01 12:11

Vaistų gamintojai reaguoja į omikron – vilčių teikia antivirusinės tabletės, vakcinas, nukreiptas prieš šią atmainą, žada po 100 dienų

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.01 12:11

Plintant omikron atmainai, vaistų gamintojai testuoja vakcinų veiksmingumą. Kol kas dar anksti spręsti, ar jau sukurti skiepai apsaugos nuo naujos atmainos. Tačiau amerikiečių skiepų gamintoja „Moderna“ įspėja, jog labai tikėtina, kad skiepai nuo stipriai mutavusios atmainos apsaugos kur kas mažiau.

Pasaulio rinkas vėl drebina pandemija. Vaistų gamintojo „Moderna“ vadovui suabejojus, ar esamos vakcinos nuo koronaviruso apsaugos nuo omikron atmainos, suskubta ieškoti saugesnių investicijų.

Svarbi valanda. Prancūzijos vadovas Lietuvai išreiškė palaikymą dėl migrantų krizės

Ekonominiams ir geopolitiniams pokyčiams jautraus Australijos dolerio vertė krito į žemiausią lygį šiemet, o Japonijos saugios jenos, Vokietijos Vyriausybės obligacijų ir aukso vertė pakilo.

Mokslininkų nerimą kelia tai, kad 32 iš 50 omikron atmainos mutacijų yra spyglio baltyme. Būtent šie dariniai nulemia viruso užkrečiamumą.

„Moderna“ vadovas Stephane`as Bancelis sako, kad dauguma mokslininkų manė, jog taip stipriai mutavusi atmaina atsiras tik po metų ar dvejų. Tad tikėtina, kad vakcinos apsauga greičiausiai bus reikšmingai mažesnė.

Visgi tikslesnė informacija paaiškės po dviejų savaičių – surinkus pakankamai duomenų apie omikron atmainos sukeltos ligos sunkumą. „Moderna“ vadovas teigia, kad nustačius, jog vakcina neveiksminga, prireiktų kelių mėnesių sukurti būtent naujajai atmainai pritaikytus skiepus.

„Astrazeneca“ vakciną sukūrę Oksfordo universiteto mokslininkai sako, jog kol kas apie atmainą žinoma per mažai. Įrodymų, kad skiepai neveikia, kol kas nėra. Bet įmonė teigia pasirengusi prireikus vakciną pritaikyti.

„Pfizer“ vykdomasis direktorius Albertas Bourla tvirtina, kad įmonė vakciną, nukreiptą konkrečiai prieš omikroną, turėtų jau per šimtą dienų. Vadovas itin optimistiškai vertina neseniai pristatytas antivirusines tabletes. Pasak „Pfizer“, šios apsaugos nuo atmainų – taip pat ir omikron – sukeltų infekcijų. Tyrimai rodo, kad „Pfizer“ tabletės beveik 90 procentų sumažina patekimo į ligoninę atvejus bei mirčių skaičių, jei susirgę pacientai pradedami gydyti per tris dienas nuo simptomų pasirodymo.

Europos vaistų agentūra (EVA) pradėjo tablečių vertinimą prieš daugiau nei savaitę, o dėl vakcinų sako esanti pasiruošusi visiems scenarijams.

„Galime atsidurti tokioje padėtyje, kai reikės keisti vakcinas. Jas galėtume patvirtinti per tris-keturis mėnesius. Bet pirmiausia reikia nuspręsti, ar tai būtina“, – teigia EVA vadovė Emer Cooke.

Pietų Afrikos Respublikos epidemiologai pabrėžia, kad omikron pavojingumas paaiškės po trijų-keturių savaičių.

„Jau matėme, kad aptikus kitas nerimą kėlusias atmainas, vakcinos apsaugo nuo sunkios ligos ir patekimo į ligonines. Tad šiuo metu kol kas didelio susirūpinimo nėra“, – tvirtina PAR epidemiologas Salimas Abdoolas Karimas.

Bet atmaina toliau plinta – Europoje aptikta daugiau nei 40 atvejų 10 šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt