Mokslas ir IT

2021.11.30 16:56

Apdovanoti geriausi įgyvendinti mokslo populiarinimo projektai

Ignas Jačauskas, BNS2021.11.30 16:56

Lietuvos mokslo akademija apdovanojo geriausius geriausius mokslo populiarinimo projektus, tarp apdovanotųjų – kvantinėms technologijoms skirti renginiai, trumpametražiai filmai.

Kaip antradienį pranešė akademija, komisija, sudaryta iš skirtingų sričių ekspertų, išrinko po penkis laimėtojus pagal kategorijas „Tikslinėms grupėms skirti renginiai“, „Audiovizualinių priemonių projektai“ ir „Projektai, kuriems įgyvendinti naudojamas kitos priemonės“. Vertinti projektai, įgyvendinti per metus nuo 2020-ųjų spalio.

Geriausiu mokslo populiarinimo renginiu pripažinta prieš metus vykusi virtuali edukacinė sesija „Europos kvantinė savaitė“ (projekto rengėja – Mažena Mackoit-Sinkevičienė), skirta supažindinti moksleivius, mokytojus ir visuomenę su naujausiais kvantinių technologijų tyrimais, jų teikiama technologine pažanga ir ateities darbais.

Kategorijoje „Audiovizualinių priemonių projektai“ pirmoji vieta atiteko Tadui Jačiauskui, kartu su kūrybine komanda sukūrusiam trumpametražius dokumentinius filmus „Magijos mokslas. Skraidančios raganos“ ir „Magijos mokslas. Odisėjas ir kiaulės“. Juose mokslininkai pateikia hipotezes, kaip galėjo atsirasti įvairios legendos ir kokia jų prasmė, pasakoja apie augalų ir grybų sandarą, atliktus tyrimus. Bendradarbiaujant su LRT, filmai transliuojami per šios grupės kanalus.

Kategorijoje „Projektai, kurių įgyvendinimui naudojamos kitos priemonės“ pirmoji vieta skirta Rigondai Skorulskienei, pasiūliusiai komandines jaunimo varžybas „Pabėgimas iš sunaikintos mokslo laboratorijos“. Jų dalyviams tenka atlikti eksperimentus ir įveikti netikėtas užduotis pasitelkus STEAM dalykų žinias. Siekdami supažindinti visuomenę su DNR molekulės savybėmis, sekoskaitos technologijomis ir jų taikymo galimybėmis, mažoji bendrija „Genomika“ jaunieji tyrėjai nusprendė į DNR molekulę įrašyti Tautišką giesmę. Įgyvendinus šią idėją Lietuva tapo pirmąja pasaulyje valstybe, turinčia savo valstybingumo simbolį DNR molekulėje, o jos sumanytojams atiteko garbinga antroji vieta.

Taip pat apdovanoti ir kiti projektai.

Konkursu buvo siekiama paskatinti organizacijas ir pavienius asmenis aktyviai, pasitelkus inovatyvias priemones, skleisti žinias apie mokslą ir technologijas, didinti mokslininko profesijos patrauklumą, skatinti tyrėjų ir visuomenės dialogą, padėti geriau suprasti mokslinę informaciją.

Pagal kiekvieną kategoriją pirmosios vietos laimėtojams skirtos 8 tūkst., antrosios – 5 tūkst. trečiosios, ketvirtosios ir penktosios vietos laimėtojams – atitinkamai 3 tūkst., 2 tūkst. ir 1 tūkst. eurų premijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt