Mokslas ir IT

2021.11.30 15:25

Viruso atmainų gyvenimas: vienos sukelia bangas, kitos tuoj išnyksta

Reda Gilytė, LRT.lt2021.11.30 15:25

Pietų Afrikos Respublikoje aptikta nauja B.1.1.529 atmaina kol kas kelia daugiau klausimų nei atsakymų, sako mokslininkai. Pasak jų, daugiau aiškumo turėtų atsirasti per dvi savaites. Vis tik, kaip pastebi Santaros klinikų Biobanko vadovas Danielius Naumovas, atmainų nereikia bijoti. Dažnai kaip atsiranda, taip jos ir išnyksta.

Dominuojanti atmaina

Santaros klinikų Biobanko vadovas Danielius Naumovas teigia, kad Lietuvoje nuo vasaros dominuoja vienintelė – delta atmaina „Tikrai delta yra atsakinga už ketvirtąją bangą“, – sako mokslininkas. Jo žodžiais, būtent delta Europoje prarijo viską. „Jeigu kalbant apie praeitą bangą pavasarį, tai pas mus buvo daugiausia alfa arba britiškoji atmaina. Turėjome nemažą kiekį ir Anykščių, arba puntuko atmainos, bet delta nukonkuravo visas kitas“, – teigia D. Naumovas. Jis sako, taip atsitiko, nes būtent delta turi mutacijas, palankesnes tam virusui, tai reiškia palankesnes plisti ir užkrėsti žmogaus ląsteles.

Atmainos ir viruso bangos

Pirmąją koronaviruso bangą sukėlė Uhano atmaina. Biobanko vadovas ją vadina visiškai nereikšminga ir mažyte. Kitaip jau buvo su antrąja banga. „Pas mus ji buvo iki šiol didžiausia. Ją sukėlė skirtingos atmainos, bet populiariausia buvo ispaniškoji, kuri atvyko į Lietuvą ir sulietuviškėjo, gavo šiek tiek lietuviškų mutacijų“, – teigia mokslininkas. Trečia banga, pasak jo, jau buvo šį pavasarį dėl alfa atmainos. Ir štai dabar turime delta sukeltą bangą, pasakoja D.Naumovas.

Naujos atmainos nuolat stebimos

Europos mokslininkai nuolat ir intensyviai stebi, kokios atmanos vyrauja ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. D. Naumovas teigia, kad prie šio proceso aktyviai prisideda ir Lietuvos mokslininkai. Sekoskaita atliekama, nuskaitoma viruso genetinė informacija keliose šalies laboratorijose. Viena jų Santaros klinikų laboratorija, kurioje dirbantis D. Naumovas teigia, jog kelis mėnesius buvo gana ramu. Šią savaitę Pietų Afrikos Respublikoje aptikta nauja atmaina pradėjo kelti susirūpinimą. Mokslininkams ji pirmiausia įdomi dėl turimų 32 mutacijų spyglio baltyme.

Atmainų priskaičiuojama tūkstančiai

„Iš tiesų atmainų labai labai daug. Aš galiu sakyti, tūkstančiai netgi“, – sako Biobanko vadovas. Bet ramina – nereikia bijoti žodžio atmaina arba mutacija, nes atmaina atsiranda, kai įvyksta mutacija viruse. Jis pastebi, kad dabar visi cirkuliuojantys virusai jau nėra panašūs į pirminę Uhano atmainą. Mokslininkai didžiausią dėmesį kreipia į labiausiai pavojingas atmainas. Jos daugiau ištyrinėtos ir aprašytos. O labiausiai nerimą keliančioms atmainoms suteikiami ir vardai iš graikiškos abėcėlės raidžių: alfa, beta, gama, delta.

Viruso atmainų ateitis

Mokslininkas sako, anksčiau ar vėliau delta atmaina greičiausiai bus išstumta. „Arba bus delta atmainos palikuonys, labai stipriai pasikeitę nuo deltos, arba šita iš Afrikos šalių, arba iš šalių, kuriose yra mažiau kontrolės, kur žmonės mažiau saugosi, kur virusas turi daugiau galimybių plisti, daugintis. O kuo daugiau jisai plinta, tuo didesnė tikimybė, kad jame įvyks mutacija“, – teigia D. Naumovas. Pagal pirminius tyrimus, atrodė, kad koronaviruse mutacijų neturėjo vykti. Tačiau dėl didžiulio atvejų kiekio, virusas gali plisti labai sparčiai, dėl to atsiranda ir naujos mutacijos, ir naujos atmainos, dėsto Santaros klinikų mokslininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt