Mokslas ir IT

2021.11.29 15:30

Astronomai prognozuoja: nežemiškos gyvybės ženklų gali pasisekti aptikti per ateinančius keletą metų

LRT.lt2021.11.29 15:30

Ieškodami gyvybės ženklų tolimose planetose, astronomai paprastai elgiasi saugiai. Jie dairosi Žemės dydžio planetų, kurių paviršiaus temperatūra ir atmosfera taip pat būtų panaši, rašo „Science Focus“.

Tačiau dabar Kembridžo universiteto mokslininkų komanda nustatė naują gyvenamųjų planetų klasę, kuri gali visiškai pakeisti žaidimą. Taip vadinamos „Hycean“ planetos yra karštos, padengtos vandenynais ir atmosferoje turi daug vandenilio. Šių naujai identifikuotų egzoplanetų egzistuoja daug daugiau ir jos yra lengviau pastebimos nei į Žemę panašios planetos.

Mokslininkų manymu, būtent šiose planetose būtų galima aptikti gyvybę už Saulės sistemos ribų per ateinančius 2-3 metus.

„Hycean“ planetos gali būti iki 2,6 karto didesnės už Žemę, o jų atmosferos temperatūra gali siekti 200 laipsnių Celsijaus. Tačiau jų okeaninės sąlygos gali būti panašios į Žemės, todėl jose galima tikėtis gyvybės mikrobų pavidalu. Didelė dalis iki šiol atrastų egzoplanetų patenka į šią kategoriją.

Dėl dydžio, aukštesnės paviršiaus temperatūros ir vandenilio turtingos atmosferos, jas aptikti daug lengviau nei į Žemę panašių planetų.

Ieškodami gyvybės ženklų kitose planetose, astronomai dėmesį kreipia į vadinamuosius biologinius žymenis, tokius kaip deguonis, ozonas, metanas ir azoto oksidas, kurie visi aptinkami Žemėje. Taip pat yra keletas kitų biologinių žymenų, tokių kaip metilo chloridas ir dimetilo sulfidas, kurie gali reikšti gyvybės egzistavimą planetose, kurių atmosferoje daug vandenilio, o deguonies ir ozono gali būti ne taip gausu.

„Biologinio žymens aptikimas pakeistų mūsų supratimą apie gyvybę Visatoje. Turime būti atviri tam, kur tikimės rasti gyvybę ir kokios formos, nes gamta ir toliau mus stebina dažnai neįsivaizduojamais būdais“, – sakė dr. Nikku Madhusudhanas iš Kembridžo Astronomijos instituto.

Mokslininkų komanda nustatė keletą „Hycean“ planetų, nutolusių per 35-150 šviesmečių. Tikimasi, kad jos bus pagrindiniai tyrimų taikiniai tokiems teleskopams kaip Jameso Webbo, kuris jau netrukus bus paleistas į kosmosą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt