Mokslas ir IT

2021.11.24 08:39

Pradėta istorinė NASA misija, kurios tikslas – sudaužyti erdvėlaivį į asteroidą

papildyta 15.21
BNS, Aurimas Lukas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba2021.11.24 08:39

Kalifornijoje startavo NASA misija, skirta tyčia sudaužyti erdvėlaivį į asteroidą, siekiant išsiaiškinti, ar galima pakeisti jo kursą.

„SpaceX“ raketa, vykdanti eksperimentą, pakilo 22 val. 21 min. JAV Ramiojo vandenyno pakrantės (trečiadienį 8 val. 21 min. Lietuvos) laiku iš Vandenbergo kosminių pajėgų bazės, parodyta per NASA televizijos tiesioginę transliaciją.

NASA į kosmosą paleido erdvėlaivį, kurio galutinis tikslas rėžtis į tolimą asteroidą. Mokslininkai, aiškinsis, ar smūgis gali pakeisti objekto greitį ir trajektoriją. Pasak NASA, tokia istorinė misija padės plėtoti planetos gynybos pajėgumus, jei ateityje kiltų asteroido grėsmė.

Šįkart NASA dėmesio centre – ne daugkartinio naudojimo „SpaceX“ raketa „Falcon“, o jos gabenamas erdvėlaivis „DART“, kurio istorinės misijos tikslas – sudužti į tolimą asteroidą, siekiant pakeisti jo greitį ir kelią. Taip pirmąkart išbandyti Žemės galimybes apsiginti nuo tokių kosmoso objektų grėsmės.

„Bandome suprasti, kaip išvengti šios galimos rizikos. Bet galite būti tikri, kad asteroidas nėra grėsmė ir nebus. Jei atvirai, iš visų mums žinomų objektų, esančių netoli Žemės, nė vienas nelaikomas grėsme per ateinančius 100 metų. Kita vertus, reikia įspėti, kad žinome tik apie 40 procentų tokių objektų“, – sako NASA mokslinių tyrimų direktorius Thomas Zurbuchenas.

Žinios. Ekonomistai įspėja apie NT burbulo formavimosi požymius pajūryje

Primenantis milžinišką šaldytuvą, bet su pritaisytomis saulės baterijomis, 20 metrų pločio „DART“ kitą rudenį turėtų pasiekti savo tikslą, kuris tuomet nuo Žemės bus nutolęs apie 11 milijonų kilometrų.

Tai dvejų asteroidų sistema, sudaryta iš didesnio 780 metrų skersmens Didymas ir mažesnio 163 metrų skersmens, stadiono dydžio Dimorfas. Būtent į jį mokslininkai ir taikosi. Erdvėlaivis „DART“ į asteroidą turėtų atsitrenkti skriedamas 24 tūkstančių kilometrų per valandą greičiu.

„Dviguba asteroidų sistema mums padės sukurti pajėgumus pakeisti asteroido poziciją, žengti pirmuosius žingsnius“, – teigia „DART“ misijos vadovė Nancy Chabot.

Visą kelionę erdvėlaivį kontroliuos NASA specialistai, tik paskutinėmis valandomis valdymą perims autonominė „DART“ navigacijos sistema.

Tikimasi, kad smūgis galėtų sulėtinti asteroido kelionę orbita 10 minučių, bet ir 73 sekundės, pasak mokslininkų, būtų pasiekimas.

Tyrėjai planuoja užfiksuoti ir patį smūgį. Likus dešimt dienų iki susidūrimo, „DART“ paleis mažą palydovą, kuris įamžins, kaip erdvėlaivis rėšis į asteroidą.

„Šiuo metu negalime tiksliai pasakyti, kaip atrodys smūgis į Dimorfą. Tai priklausys ir nuo to, kaip atrado pats asteroidas“, – tikina inžinierė Elena Adams.

Iki šiol panašias smūgių simuliacijas tyrėjai atlikdavo laboratorijose, bet toks 330 milijonų dolerių bandymas kosmose – neįkainojamas, sako mokslininkai, ir priduria: ne paskutinis.

„Atlikę šį kinetinį smūgio testą, norime išbandyti kitas technologijas, pavyzdžiui, gravitacijos trauką, kai greta asteroido priskridęs kosminis laivas dėl gravitacijos galėtų pakreipti objektą norima trajektorija“, – sako NASA planetinės gynybos pareigūnas Lindley Johnsonas.

Skaičiuojama, kad apie pusantro šimto metrų skersmens, Dimorfo dydžio asteroido smūgis į Žemę prilygtų atominės bombos sprogimui. 300 metrų skersmens objektas galėtų sukelti sugriovimus visame žemyne. Kilometro – turėtų poveikį visam pasauliui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt