Mokslas ir IT

2021.11.23 22:12

Aukcione parduodamas vieno žinomiausių visų laikų mokslininkų Einsteino rankraštis: manoma, kad kolekcininkai už jį paklos milijonus

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.23 22:12

Aukcione Paryžiuje antradienį parduodamas retas garsiojo fiziko Alberto Einsteino rankraštis. Manoma, kad už fiziko darbą kolekcininkai atiduos milijonus eurų.

A. Einsteinas – vienas žinomiausių visų laikų mokslininkų. 1921-aisiais Nobelio fizikos premiją gavęs fizikas vėliau popkultūroje tapo genialaus mokslininko simboliu.

Aukcione parduodamas rankraštis yra svarbaus mokslininko pasiekimo – reliatyvumo teorijos – parengiamieji darbai. Aukciono rengėjai neabejoja, kad rankraštis vertas 2-3 milijonų.

Žinios. Seimo opozicija surinko parašus sveikatos apsaugos ministro Dulkio interpeliacijai

54 puslapių dokumentą Ciuriche, Šveicarijoje, ranka parašė A. Einsteinas ir jo kolega bei draugas, šveicarų inžinierius Michele Besso.

„Tai rankraštis, prie kurio jie dirbo 1913-1914 metais. Jis ypač svarbus, nes A. Einsteino darbo juodraščiai iki 1919-ųjų labai reti, mokslininkas turėjo labai mažai užrašų. Vien dėl to, kad rankraštis išliko ir pateko pas mus, jis jau yra išskirtinis“, – sako aukciono „Christie's“ atstovas Vincentas Belloyus.

Aukciono organizatoriai sako, kad rankraštis meta iššūkį populiariam A. Einsteino kaip absoliutaus genijaus įvaizdžiui, nes parodo, kad net vienas protingiausių pasaulio mokslininkų darė klaidų.

„Šis rankraštis rodo, kad Einsteinas protingas, bet jis buvo mokslininkas, ir kaip bet kuris kitas, išgyveno abejonių, hipotezių, kurios pasitvirtina arba nepasitvirtina, fazes, per patikrinimus, per klaidas. Einsteinas šiame rankraštyje daro klaidų ir, manau, tai jį paverčia tam tikra prasme dar svarbesniu, nes matome užsispyrimą, kuriamą, taisomą ir iš naujo nukreipiamą mintį“, – tikina aukciono atstovas.

A. Einsteiną išgarsino revoliuciją moksle sukėlusi reliatyvumo teorija. Jis taip pat prisidėjo prie kvantinės mechanikos teorijos kūrimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt