Mokslas ir IT

2016.11.17 15:03

„Mokslo sriuba“: ar įmanoma pastatyti dviejų kilometrų aukščio dangoraižį?

LRT.lt2016.11.17 15:03

Dangoraižių konstrukcijos turi atlaikyti milžinišką svorį ir įvairius smūgius, todėl privalu jas išbandyti. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Konstrukcijų tyrimų laboratorijoje esanti įranga yra labai reta ir ją turi vos 2–3 Europos šalys. Šis presas gali spausti 2000 tonų jėga tokiu būdu patikrindamas gelžbetonio tvirtumą.

Patikros metu gaunama apie 800 rezultatų per sekundę, todėl galima nesunkiai atlikti, tarkime, lėktuvo smūgio analizę – itin tvirtos gelžbetonių konstrukcijos apsaugos dangoraižį nuo lėktuvo smūgio ir jis nesugrius. Reikalavimas projektuoti dangoraižius taip, jog šie atlaikytų keturias lėktuvų atakas, galioja visame pasaulyje ir yra griežtai prižiūrimas. 2001 rugsėjo 11-osios įvykiai parodė, kokia svarbi yra ši taisyklė ir kas nutinka, kai į ją žiūrima pro pirštus.  


Tačiau projektuotojai turi atsižvelgti ir į kitus galimus grėsmingus scenarijus, pavyzdžiui, uraganus ar žemės drebėjimus. Inžinieriai kaskart susiduria su iššūkiu sukurti pastatą taip, jog gamtos stichijos padarytų kuo mažiau žalos pastatui ir jame esantiems žmonėms. Seismiškai aktyviose vietose įrengiami aktyvūs vibracijų slopintuvai, kurie pradeda veikti vos užfiksavę kokį nors žemės judėjimą.

Sukurti tvirtą karkasą, atlaikysiantį įvairius žemės virpesius, yra labai sudėtinga, o ir užtrunka tai labai ilgai. Kuo pastatas aukštesnis, tuo iššūkis didesnis. „Yra paskaičiuota, jog galbūt įmanoma pastatyti dviejų kilometrų aukščio pastatus, bet niekas nenori atverti piniginės ir niekas neįsivaizduoja, kiek iš tikrųjų laiko tektų praleisti tokio pastato projektavimui“, – teigia VGTU tyrėjas dr. Šarūnas Skuodis.

Laida „Mokslo sriuba“ – ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu.
„Mokslo sriubą“ galima ragauti kiekvieną sekmadienį 10:00 val. per LRT KULTŪRĄ, o išalkus dar – per www.youtube.com paskyrą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.