Mokslas ir IT

2021.11.13 18:35

Šokiruojantys Klaipėdos mokslininkų radiniai paukščių skrandžiuose: plastiko pakuočių likučiai, laidai ir net cigarečių filtrai

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.13 18:35

Klaipėdos universiteto mokslininkai pirmą kartą tyrė Baltijos jūroje žiemojančių paukščių mitybą, kuri akivaizdžiai byloja apie vandens užterštumą. Rezultatai apstulbino: ledinės antys, rudakakliai narai, laibasnapiai narūnėliai buvo prilesę įvairiausių plastikinių pakuočių likučių, izoliavimo laidų liekanų, žvejybinio valo, kabliukų ir net cigarečių filtrų.

Klaipėdos universiteto mokslininkai rodo šiukšles, kurių likučius rado ištyrę pusės tūkstančio Baltijos jūroje žiemojančių paukščių skrandžių turinį.

„Šiukšlių pavyko atrasti trijose rūšyse, tai buvo rudakakliame nare, ledinėje antyje ir narūnėly radom. Viena antis turėjo opą nedidelę skrandyje, tai matomai tas objektas pašalinis kažkiek paveikė“, – nurodo Klaipėdos universiteto mokslo darbuotojas Julius Morkūnas.

Plastikas paukščių skrandžiuose: mokslininkų tyrimas atskleidžia, kokia užteršta Baltijos jūra

Tirti žvejų tinkluose nuskendę paukščiai: antys, narai, kragai. Dažniau įvairių atliekų rasta jauniklių skrandžiuose.

„Kartais būdavo, kad išimdavome tą skrandį, dar net nepradėdavome analizuot mikroskopu, o jau matydavome, kad yra kažkoks plastikas ar svetimkūnis“, – pasakoja Klaipėdos universiteto magistrantė Veronika Biveinytė.

Tirtos trys rūšys žiemojančių ančių ir trys žuvlesių paukščių – šie nesimaitina vandens paviršiuje, maisto ieško giliai jūroje. Be to, tai – nykstančios rūšys, per 20 metų Baltijos jūroje šių paukščių sumažėjo perpus.

„Ledinės antys, kurios maitinasi, turi platų mitybos spektrą ir gali maitintis ir moliuskais, ir vėžiagyviais, ir jūros tarakonais, taip pat ir stintomis, tai jos buvo prisilesusios daugiausiai. Toliau nedaug atsiliko žuvlesiai paukščiai, kurie maitinasi pelaginėmis žuvimis“, – teigia Klaipėdos universiteto mokslo darbuotoja Rasa Morkūnė.

Mokslininkų teigimu, tyrimas atskleidžia milžinišką taršą ir ypač – mikroplastiko paplitimą: jo randama ne tik paukščių skrandžiuose, bet ir žuvyse. Ir visa tai – žmonių veiklos padariniai.

„Šitos rūšys, ką mes tyrėme, jos nesimaitina paviršiuje ir jos neturėtų iš viso lesti šitų nevalgomų maisto objektų, nes jos puikiai gali atskirti, turi labai jautrų snapą, ar tai yra valgomas objektas, ar tai yra nevalgoma dalis. Matomai jau jos supainiojo“, – nurodo J. Morkūnas.

Daugiausia plastiko prilesusios buvo ledinės antys, įdomu tai, kad jas tyrinėję Amerikos mokslininkai plastiko skrandžiuose nerasdavo. Mūsų mokslininkų rasti kiekiai paukščių gyvybei pavojaus nekelia, tačiau apnuodija organizmą cheminėmis medžiagomis. Mokslininkai, šiuos paukščius tyrinėję penkerius metus, norėtų tyrimą pakartoti po keleto metų ir stebėti, ar paukščių skrandžiuose plastiko daugėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt