Mokslas ir IT

2012.06.26 10:43

Aukščiausia žmogaus sukurta temperatūra – 4 trilijonai laipsnių

LRT.lt2012.06.26 10:43

Reliatyvistinis sunkiųjų jonų priešpriešinių srautų greitintuvas (RHIC) Brookhaveno nacionalinėje laboratorijoje savo garsumu nė iš tolo neprilygsta Didžiajam hardonų greitintuvui (LHC) CERN.

Reliatyvistinis sunkiųjų jonų priešpriešinių srautų greitintuvas (RHIC) Brookhaveno nacionalinėje laboratorijoje savo garsumu nė iš tolo neprilygsta Didžiajam hardonų greitintuvui (LHC) CERN.

Tačiau jis gali pasigirti įspūdingu pasiekimu – neseniai „Guinness“ pasaulio rekordai pripažino, kad jame pasiekta „aukščiausia žmogaus sukurta temperatūra“.

Rekordas pasiektas įgyvendinant projektą STAR, kurio tikslas – tyrinėti kvarkų-gliuonų plazmos, medžiagos būsenos, kuri, kaip manoma, egzistavo praėjus dešimtajai milijoninei sekundės daliai po visatos gimimo, susidarymą ir savybes.

Per šias pirmąsias sekundės dalis, visata buvo tokia karšta, kad negalėjo egzistuoti jokie branduoliai. Vietoj jų buvo plazma, sudaryta iš kvarkų ir gliuonų (masės neturinčių dalelių, kurios „neša“ jėgą tarp kvarkų). Tačiau norint sukurti šią egzotišką plazmą laboratorijoje, reikia milžiniškų energijų.

Štai čia ir praverčia RHIC. 3,86 kilometrų ilgio greitintuvo žiede abiem kryptimis vienu metu skrieja aukso jonai, kuriuos dar labiau įgreitina tam tikrose vietose išdėliotos laidų ritės, skleidžiančios radijo dažnio radiaciją. Žiede yra šešios vietos, kur gali įvykti susidūrimai.

Kai šie aukso branduoliai susiduria kaktomuša, susidaro karšta, tanki kvarkų ir gliuonų plazma – kažkas panašaus į beveik trinties neturintį skystį.

Tai aukščiausia kada nors žmogaus sukurta temperatūra – 4 trilijonai laipsnių Celsijaus, 250 tūkst. kartų karštesnė nei Saulės centre.

Štai dar vienas stebinantis faktas: fizikai stebėjo tokią pačią „nebeik tobulai skystą“ medžiagos būklę temperatūrose, artimose absoliučiam nuliui.

Tai dešimčia milijonų trilijonų kartų mažesnė temperatūra nei RHIC sukurtoje plazmoje, teigia Brookhaveno fizikas Steve`as Vigdoras.

„Tai tik viena iš daugelio netikėtų sąsajų, kurias aptikome tarp RHIC fizikos ir kitų mokslo centrų. Fizikos vienovė yra nuostabus dalykas!“ – sakė jis.

Kad ir koks įspūdingas šis pasiekimas būtų, RHIC laukia gana aštri konkurencija. Jos vardas – Didysis jonų susidūrimų eksperimentas (angl. A Large Ion Collider Experiment – ALICE). Tai vienas iš didžiųjų LHC vykdomų projektų. Kitaip nei ATLAS ir CMS, kurių tikslas – Higgso bozono medžioklė, ALICE dėmesį sutelkęs į kvarkų-gliuonų plazmos ir kitų sąlygų ankstyvojoje visatoje tyrimus.

Tai reiškia, kad ALICE reikia sukurti ypač aukštas temperatūras, tačiau šis įrenginys yra naujesnis. CERN fizikė Despina Hatzifotiadou aiškina, kad ALICE galima sukurti tris kartus didesnę energiją nei RHIC, o tai reiškia, kad čia galima pasiekti 30 proc. aukštesnę temperatūrą.

„Taigi sakyčiau, kad rekordas priklauso ALICE“, – teigė ji.

Tačiau ALICE mokslininkai dar turi paskelbti oficialius temperatūros matavimus, tad laikantis formalumų bent jau kol kas rekordininkas yra RHIC. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.