Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Primatų skleidžiami garsai padės nustatyti žmonių kalbos kilmę?

LRT.lt2015.09.08 13:45

Mokslininkai mano, kad neįprastas primatų skleidžiamas garsas, primenantis tirolietišką dainavimą arba kūdikių gurguliavimą, gali padėti daugiau sužinoti apie žmonių kalbos kilmę, rašo BBC.

Mokslininkai mano, kad neįprastas primatų skleidžiamas garsas, primenantis  tirolietišką dainavimą arba kūdikių gurguliavimą, gali padėti daugiau sužinoti apie žmonių kalbos kilmę, rašo BBC.

Pastebėta, kad gelados (šunbeždžionių šeimos beždžionių gentis) skleidžia gurguliuojantį garsą, kuris šiek tiek panašus į žmonių kalbą, tačiau nėra būdingas primatų bendruomenėms. Manoma, kad šis garsas gali būti toks, kokį skleisdavo žmonių protėviai.

Mokslininkams visada buvo galvosūkis, kaip vystėsi žmonių kalba, todėl geladų skleidžiami garsai gali padėti atskleisti, kaip bendravo mūsų ankstyvieji protėviai.

„Gelados geba atlikti burnos judesius ir skleisti garsus tuo pačiu metu“, – aiškina Mičigano universiteto (USA) mokslininkas Thore`as Bergmanas.

Mokslininkai aiškinsis, ar geladų skleidžiami garsai turi kokią nors reikšmę. Manoma, kad tie primatai, kurie gyvena didelėse bendruomenėse, skleidžia garsus tam, kad sustiprintų tarpusavio ryšį – panašiai daro žmonės plepėdami.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt