Mokslas ir IT

2021.10.28 14:52

Medikės teigimu, kuriamas vaistas nuo koronaviruso teikia vilčių, tačiau estų sukurtą purškalą naudoti drąsu

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.10.28 14:52

JAV kurtas preparatas – naujas geriamasis antivirusinis vaistas nuo COVID-19 suaugusiems. ES pradėtas jo vertinimas – aiškinamasi, ar šie vaistai gali turėti realų poveikį. Apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasakojo Kauno klinikų gydytoja, klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė.

Rezultatai teikia vilčių

„Vilties yra. Preparatas kurtas kompanijos „Merck“ kartu su kita mažesne įmone. Jie padarė jau ne tik tyrimus su gyvūnais, bet pradėjo tirti ir žmones. Efektyvumo tyrimo metu nepriklausomas duomenų vertinimo komitetas, kuris vertino tyrimo rezultatų analizę, pamatė, kad vienoje iš tyrimo šakų mirtingumas ir hospitalizacijų dažnis buvo perpus mažesnis nei kitoje šakoje. Komitetas pasakė, jog akivaizdu, kad vienas iš gydymų yra geresnis negu kitas.

Tuomet kompanija pasitarė su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Maisto ir vaistų administracija (FDA) ir tyrimas buvo sustabdytas dėl galimai labai gero veiksmingumo. Nes būtų neetiška tą preparatą toliau tirti lyginant su placebu, jeigu mes galvojame, kad jis taip gerai veikia. Šis preparatas buvo skiriamas pacientams, kurie serga lengva arba vidutiniškai sunkia COVID-19 liga. Lapkričio gale FDA jau darys viešą diskusiją apie šį preparatą“, – LRT TELEVIZIJOJE kalbėjo farmakologė. Europos vaistų agentūra (EVA) jau taip pat pradėjo šio vaisto vertinimą.

Laba diena, Lietuva. ES vaistų priežiūros tarnyba pradėjo geriamojo vaisto nuo COVID-19 vertinimą: ar galime tikėtis proveržio?

Anot medikės, šiuo metu ištirti 385 asmenys vienoje grupėje ir 377 kitoje. Tyrimas kritikuojamas dėl savo mažos imties ir rizikos pacientams, gaunantiems placebą. Kaip pastebėjo S. Stankevičiūtė, kadangi dar nėra publikuota jokio oficialaus tyrimo apie gautus rezultatus, kol kas preparatą vertinti sudėtinga. Tačiau nepaisant to, signalas yra teigiamas.

„Mes jokiu būdu nenorime sukelti tiems žmonėms, kurie gauna placebą, didesnę riziką. Dėl to tyrimas yra pristabdytas, kad būtų įvertintas validumas ir būtų nuspręsta dėl sąlyginės registracijos ar naudojimo ekstremalioje situacijoje“, – sakė medikė.

Reikia viltis, kad vaistas netrukus pateks į rinką

Šis vaistas nėra medicinos revoliucija – panašių preparatų sukurta ir prieš kitas virusines infekcijas. Kaip įvardijo farmakologė, šio vaisto nuo COVID-19 pagrindinis kūrėjas ir tyrėjas su kitais koronavirusais ir vaistais nuo jų dirba nuo 1989 metų. Taigi, baziniai pagrindai jau yra, o dabar turime virusą, kurį reikia atitinkamai paveikti: jo dauginimąsi, patekimą į ląstelę ar kitus procesus.

Sukuriama cheminė molekulė, kuri pasižymi tokiu veikimo mechanizmo. Tuomet bandoma įvertinti, ar tai, kaip vaistas paveikia laboratorinį gyvūną, paveikia ir žmogų bei aiškinamasi, ar jis saugus.

„Visi vaistai, vakcinos ar kiti preparatai jungiasi prie receptoriaus ir moduliuoja arba pakeičia kažkokį procesą, kuris vyksta mūsų organizme. Tai yra bazinis bet kokio vaisto mokslas“, – teigė medikė.

Pasak S. Stankevičiūtės, „Merck“ sukurtas preparatas stabdo viruso patekimą į ląsteles bei dauginimąsi, todėl jį tikslinga skirti ankstyvoje COVID-19 stadijoje. Tuo tarpu pacientai, gulintys intensyvios terapijos skyriuje, ten atsiduria dažniausiai dėl to, kad jų pačių imuninės sistemos atsakas buvo toks audringas, jog jie nebepajėgė kvėpuoti, kilo citokinų audra ir kiti procesai. Tuomet vaistas nuo viruso jau nebegali padėti – reikia kitų preparatų, galinčių suvaldyti imuninę reakciją.

Farmakologės manymu, jeigu vaisto saugumo ir efektyvumo įrodymai bus pakankami, reikia tikėtis, jog jis netrukus pateks į rinką.

Estų sukurtą purškalą naudoti drąsu

Visai neseniai estų mokslininkai paskelbė sukūrę nosies purškalą, galintį apsaugoti nuo koronaviruso. Vis dėlto, S. Stankevičiūtė į šį preparatą žiūri įtariai.

„Visų pirma, tas purškalas net nėra vaistas. Jis nėra registruotas kaip vaistinis preparatas, vadinasi, jis nebuvo ištirtas visais sudėtingais procesais, nepraėjo ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų. Tai labai drąsu sakyti, kad apsaugo nuo koronaviruso, kai tai niekaip nėra patikrinta.

Man tikrai kelia nuostabą, kad žmonės purškiasi kažkokį karvės baltymą į nosį ir gerai dėl to jaučiasi. Aš tai nesijausčiau taip. Net negaliu jo pavadinti preparatu, nes tai yra medicinos pagalbos priemonė. Mano žiniomis, Estijoje vyksta klinikinis tyrimas, tai gal jis bus pakankamai kokybiškai padarytas, paaiškės jo rezultatai, nebus riziką keliančių veiksnių ir mes aiškiai pamatysime, kad tas purškalas padeda ir nesukelia saugumo rizikų, tada galėsime pasidžiaugti. Bet purkštis į nosį dalyką, kuris gali nukeliauti ir į apatinius kvėpavimo takus, mažų mažiausiai drąsu“, – sakė S. Stankevičiūtė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt