Mokslas ir IT

2021.10.27 13:08

Jungtinių Tautų vaizdo klipe kalbą rėžė dinozauras: gelbėkit savo rūšį

BNS2021.10.27 13:08

Jungtinės Tautos kviečia neįprastą „liudytoją“ liudyti apie iškastinio kuro deginimo, prisidedančio prie pasaulinio atšilimo, pavojus.

Prieš šiemetinį JT viršūnių susitikimą dėl klimato kaitos socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame klipe kompiuterinis dinozauras įsiveržia į garsiąją JT Generalinės Asamblėjos salę Niujorke ir pasako pasaulio diplomatams, kad „išnykti yra blogai“.

Linksmas klipas, kurio angliškąją versiją įgarsino aktorius Jackas Blackas, perduoda rimtą JT plėtros programos (UNDP) žinią.

„Artėjate prie klimato katastrofos, – pareiškia dinozauras. – Ir vis tiek kiekvienais metais vyriausybės išleidžia šimtus milijardų valstybinių lėšų iškastinio kuro subsidijoms. Įsivaizduokite, jei mes būtume išleidę šimtus milijardų per metus didžiuliams meteorams subsidijuoti.“

„Gelbėkit savo rūšį“, – paragina įspūdingasis klipo veikėjas.

Trečiadienį drauge su klipu paskelbtoje ataskaitoje UNDP sako, kad, jos duomenimis, pasaulis iškastinio kuro subsidijavimui vartotojams kasmet išleidžia keturis kartus daugiau, apie 423 mlrd. dolerių (364 mlrd. eurų), nei skiria neturtingų šalių pastangoms spręsti su pasauliniu atšilimu susijusias problemas.

Šis skaičius neapima netiesioginių naftos, anglių ir dujų deginimo kaštų, tokių kaip iškastinio kuro deginimo nulemtos taršos poveikis aplinkai ir žmonių sveikatai.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas ne kartą ragino nutraukti subsidijas iškastiniam kurui, bet daug vyriausybių nesiveržia to daryti baimindamosi, kad didesnės kainos gali išprovokuoti socialinius neramumus.

UNDP vadovas Achimas Steineris pripažino, kad subsidijų iškastiniam kurui sistemos reformavimas nebus lengvas ir skirtingose šalyse gali atrodyti vis kitaip.

„Tačiau taip pat žinome, kad privalome nusigręžti nuo šių energijos šaltinių, prisidedančių prie mūsų planetos nykimo, – sakė jis. – Finansinės paramos jiems nutraukimas teisingu ir nešališku būdu yra tarp svarbiausių šios pereigos elementų.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt