Mokslas ir IT

2021.10.27 10:50

Prognozės dėl klimato kaitos nedžiugina: užsibrėžti tikslai nepakankami, o dalies reiškinių sustabdyti jau nebepavyks

Lukas Kivita, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.27 10:50

Likus mažiau nei savaitei iki Jungtinėje Karalystėje (JK) vyksiančios tarptautinės klimato kaitos konferencijos, ekspertai perspėja, kad dabartiniai šalių užsibrėžti tikslai mažinti šiltnamio dujų emisijas nepakankami. Naujausioje Pasaulio meteorologijos organizacijos ataskaitoje skelbiama, kad nors emisijos laikinai ir buvo sumažėjusios per pirmąją pandemijos bangą, praėjusiais metais anglies dvideginio ir kitų klimato kaitą skatinančių dujų išmetimas buvo rekordinis.

Amerikietė Leighan Falley įspūdingą Aliaskos kalnų masyvą kasdien apžiūri jau 18 metų. Būdama pilotė, ji savo akimis pastebi, kaip dėl šiltėjančio klimato keičiasi kraštovaizdis.

Žinios. Erdoganas persigalvojo – nebebus išsiųsti iš šalies Vakarų valstybių ambasadoriai

Aliaska, kaip ir kiti Šiaurės poliaus regionai, ko gero, yra geriausias klimato kaitos įrodymas. Per metus ledynai netenka maždaug 250 tonų ledo.

„Šitaip skraidydama metų metus, mačiau milžiniškus pasikeitimus. Tiesiog neįtikėtina, kaip greitai traukiasi Aliaskos ledynai“, – sakė L. Falley.

Perspėjimų apie grėsmes artėjant Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos viršūnių susitikimui vis daugiau. Tik padėtis, anot ekspertų, ne tik kad nesikeičia, bet ir blogėja. Nerimą kelianti žinia vakar nuskambėjo iš Pasaulio meteorologijos organizacijos. Ši teigia, kad anglies dioksido koncentracija ore 2020-aisiais išaugo rekordiškai. Tendencijos nepakeitė net ir pandeminis ekonomikos sulėtėjimas.

„Pernai stebėjome kaip anglies dioksido emisijų lygis dėl karantino smuko penkiais su puse procento. Tačiau anglies dioksido koncentracija toliau didėja dviem su puse dalelės milijone oro dalelių. Tas pats ir su metanu ir azoto oksidu“, – teigia Pasaulio meteorologijos organizacijos generalinis sekretorius Petteris Taalas.

Artėjant Glazge vyksiančiam JT viršūnių susitikimui, ekspertų ir politikų vadinamam, paskutine galimybe tarptautinei bendruomenei susitarti klimato kaitos tikslų, meteorologijos organizacijos duomenys kartelę kelia aukštyn.

Turtingos vakarų šalys įsipareigojimus pradėjo skelbti dar praėjusiais metais. Dauguma užsibrėžė iki dešimtmečio pabaigos naujų emisijų kiekį mažinti perpus, o iki amžiaus vidurio užtikrinti, kad išmetimas bus nulinis. Tačiau iki šiol tebėra valstybių, neturinčių nuoseklios klimato strategijos.

Prognozėms nedžiuginant, dabar patys valstybių lyderiai dvejoja, ar rasti sutarimą tarp šalių išties pavyks.

„Susitikimas bus labai sunkus. Labai nerimauju, nes gali nepavykti. Dėl reikiamų sprendimų galime ir nesusitarti. Viskas labai neužtikrinta, labai sudėtinga“, – tvirtina JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Prieš keletą mėnesių publikuotoje Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaitoje teigiama, kad net ir staigiai sumažinus emisijas, dalies reiškinių – tokių kaip jūros lygio kilimas – išvengti jau nebepavyks.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt