Mokslas ir IT

2021.10.25 20:35

COVID-19 persirgę žmonės dar kelis mėnesius patiria protinių funkcijų sutrikimus: mokslininkai sako, kad „jie negali mąstyti“

LRT.lt2021.10.25 20:35

Nauji duomenys rodo, kad koronavirusu persirgę žmonės susiduria su kognityviniais sutrikimais bei susilpnėjusia smegenų funkcija, rašo „Business Insider“.

Tyrimas, publikuotas medicinos žurnale „JAMA Network Open“, sako, kad beveik ketvirtadalis koronavirusu užsikrėtusių asmenų turi problemų su informacijos apdorojimu ir dėmesio sutelkimu dar kelis mėnesius po persirgimo. Mokslininkai išanalizavo 740 pacientų Niujorke ir pastebėjo, kad po COVID-19 žmonėms neretai kyla iššūkių atliekant kelias užduotis vienu metu.

Tyrėjai nustatė, kad su COVID-19 susidūrusiems žmonėms sunku mąstyti, jie tai daro lėčiau ir ne taip sklandžiai, sutrinka atmintis.

Tyrime teigiama, kad pacientai buvo tiriami nuo 2020 m. balandžio iki 2021 m. gegužės mėnesio. Jie visi buvo ne jaunesni kaip 18 metų ir neturėjo jokių demencijos požymių. Mokslininkai nustatė, kad pacientai, praėjus maždaug septyniems ar aštuoniems mėnesiams po ligos, parodė kognityvinio sutrikimo požymius.

Tai apima problemas, susijusias su prisiminimų atkūrimu ir galimybe išsaugoti naujus prisiminimus, teigiama tyrime, taip pat priimant sprendimus ir planuojant.

Kai kurie iš šių pacientų „negali funkcionuoti“, – „NBC News“ sakė psichiatrijos profesorė dr. Helena Lavretsky. „Jie negali mąstyti: jų atmintis susilpnėjusi, važiuodami vietomis jie sutrinka, nes nežino, kaip ten atsidūrė“, – sakė ji.

Tyrimas parodė, kad pacientai, kuriems didžiausia tikimybė pasireikšti kognityvinio sutrikimo požymiams, buvo paguldyti į ligoninę dėl COVID-19. Tačiau kai kuriems pacientams, gydytiems ligoninėje, susilpnėjo ir smegenų funkcija.

Pasak JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro, vienas iš ilgalaikių COVID-19 padarinių yra „smegenų rūkas“ arba sunkumai mąstant ir bandant susikaupti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt