Mokslas ir IT

2021.10.25 09:35

Kodėl dalies vyrų antakiai su amžiumi auga vis vešlesni?

LRT.lt2021.10.25 09:35

Atrodo, kad kai kurių vyresnių vyrų itin vešlūs antakiai, gausūs ausų plaukai ir storos plaukų sruogos nenustoja augti. Nors daugeliui vyrų slenka plaukai nuo galvos, antakių, ausų ir nosies plaukai gali atrodyti taip, tarsi jie būtų panardinti į stebuklingą augimo eliksyrą, rašo „Live Science“. Tuo tarpu moterims priešingai, ir plaukai, ir antakiai su amžiumi tik plonėja. Kodėl vyrams veido plaukai su vyresniu amžiumi tampa tik vešlesni, o moterims ne?

Vyresnių vyrų plaukuotumui įtakos turi aukštas hormono testosterono kiekis. Šis hormonas metams bėgant turi vis didesnės įtakos plaukų folikulams. Hormono estrogeno, skatinančio plaukų augimą ir turinčio įtakos jų storumui, pas moteris su amžiumi tik mažėja.

Tai, kur plaukai auga, kaip greitai jie auga, jų tekstūra ir spalva pirmiausia priklauso nuo genetikos, amžiaus, mitybos, sveikatos ir lyties. Tačiau žmonėms senstant, hormonai ir įvairios reakcijos į juos yra pagrindinė vyrų ir moterų plaukuotumo skirtumų priežastis.

Visi kūno plaukai auga iš plaukų folikulų. Šių folikulų gyvenimo ciklas turi tris fazes: augimo fazę (anageną), dviejų savaičių pereinamąją fazę (katageną) ir mėnesius trunkančią ramybės fazę (telogeną). Kai plaukų folikulai nustoja veikti, plaukai galiausiai iškrenta – kartais tai vadinama egzogenine faze. Tada procesas prasideda iš naujo anageninėje fazėje.

Plaukai skirtingose kūno dalyse auga skirtingai, nes šių fazių ilgiai skiriasi. Galvos plaukai turi ilgiausią anageno fazę, kuri paprastai svyruoja nuo dvejų iki septynerių metų. Tačiau antakių ir kitų kūno vietų plaukeliai labai skiriasi. Kuo trumpesnė plaukų folikulo augimo fazė, tuo trumpesni tos kūno dalies plaukai, kai jie yra ramybės fazėje. Antakiai turi labai trumpą augimo fazę, kuri trunka apie 30 dienų. Po šio trumpo augimo periodo seka ilgesnė poilsio fazė, paaiškinanti, kodėl antakių plaukeliai paprastai būna vos centimetro ilgio ar trumpesni.

Įvairių plaukų fazių trukmei įtakos turi organizme cirkuliuojantys hormonai. Vyrai dažnai turi aukštą androgenų, ypač testosterono kiekį, o moterys paprastai jų turi mažiau. Šie androgenai yra priežastis, kodėl vyrų plaukai auga greičiau.

Vyrams senstant, kai kurie plaukų folikulai laikui bėgant tampa jautresni šiems hormonams, jie ilgiau išlieka augimo fazėje, todėl plaukai su amžiumi sparčiau ir gausiau auga tokiose vietose kaip antakiai, nosis ir ausys.

Įdomu tai, kad galvos odos plaukų folikulai kitaip reaguoja į testosteroną – jis iš tikrųjų sutrumpina jų augimo ciklą. Štai kodėl kai kurie vyresni turi vešlius veido plaukus, tačiau nuplikusią galvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt