Mokslas ir IT

2021.10.22 14:57

Naujas mokslininkų tyrimas sako, kad Žemę gali supti milžiniškas magnetinis tunelis

LRT.lt2021.10.22 14:57

Dešimtmečius astronomus gluminusios paslaptingos struktūros danguje pagaliau gali turėti paaiškinimą, rašo „Science Alert“.

Dvi didžiulės, ryškios, poliarizuotos radijo struktūros „North Polar Spur“ ir „Fan Region“, esančios skirtingose dangaus pusėse , gali būti jungiamos didžiule įmagnetintų gijų sistema. Kartu jie sudaro bendrą struktūrą, panašią į tunelį, kuris supa Saulės sistemą ir daug netoliese esančių žvaigždžių.

„Jei pažvelgtume į dangų, matytume šią tunelį primenančią struktūrą beveik visomis kryptimis, į kurias žiūrėtume – tai yra, jei turėtume akis, galinčias pamatyti radijo šviesą“, – sakė astronomė Jennifer West iš Toronto universiteto Kanadoje.

Apie šias dvi struktūras žinoma gana seniai, nuo septintojo dešimtmečio, tačiau jas buvo sunku suprasti. Taip yra todėl, kad labai sunku tiksliai nustatyti, kaip toli jos yra: atstumai svyravo nuo šimtų iki tūkstančių šviesmečių.

Jokia analizė niekada nesusiejo šių dviejų struktūrų. J. West ir jos kolegos sugebėjo parodyti, kad abu regionai ir ryškios radijo linijos tarp jų gali būti susieti, išsprendžiant daugelį su abiem susijusių mįslingų problemų.

Mokslininkai išsiaiškino, kaip atrodytų radijo dangus, jei dvi struktūros būtų sujungtos magnetinėmis gijomis. Tyrėjai sugebėjo nustatyti, kad labiausiai tikėtinas struktūrų atstumas nuo Saulės sistemos yra apie 350 šviesmečių. O paties tunelio ilgis gali būti maždaug tūkstantis šviesmečių.

Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad iš būtų patvirtintos išvados, o vėliau išsamiau modeliuojama struktūra. Tačiau tai gali padėti išspręsti dar didesnę mįslę: magnetinių laukų susidarymą ir evoliuciją galaktikose bei tai, kaip šie laukai palaikomi. Pasak mokslininkų, tai taip pat galėtų padėti suprasti kitas galaktikoje randamas magnetines gijines struktūras.

Tyrimas publikuotas „The Astrophysical Journal“ ir prieinamas arXiv.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt