Mokslas ir IT

2021.10.19 14:00

Mokslininkai ištyrė astronautų smegenis – pasirodo, kosmosas jiems ne į naudą

Kastytis Zubovas, „Konstanta 42“2021.10.19 14:00

Jau seniai žinoma, kad buvimas kosmose kenkia žmonių sveikatai. Mikrogravitacijoje nusilpsta raumenys, į galvą subėgęs kraujas spaudžia akis, sutrinka žarnyno mikroflora… Pažeidžiamos ir smegenys, o dabar atlikta iki šiol išsamiausia tokių pažeidimų analizė.

Mokslininkai ištyrė penkių kosmonautų kraujo mėginius, paimtus prieš pat skrydį į Tarptautinę kosminę stotį, tik grįžus iš jos, taip pat praėjus vienai ir trim savaitėms po sugrįžimo. Kosmose kosmonautai vidutiniškai praleido po pusmetį.

Jiems grįžus į Žemę, kraujyje rasta reikšmingai daugiau įvairių smegenyse gaminamų baltymų. Dalis baltymų žymi pažeidimus ilgose nervų skaidulose ir jas palaikančiose ląstelėse – glijose. Šie pokyčiai išliko maždaug savaitę po grįžimo iš kosmoso.

Daug ilgiau – bent tris savaites – išliko padidėjęs beta amiloido baltymo kiekis. Šis baltymas siejamas su įvairiomis neurodegeneracinėmis ligomis, pavyzdžiui, Alzheimeriu. Beta amiloido pagausėjimas, lyginant su kiekiu kraujyje prieš skrydį, koreliavo su misijos trukme – daugiau laiko kosmose praleidusių žmonių smegenys paveiktos labiau.

Dar viena medžiaga, kurios gausa pasikeitė, buvo tau baltymas, užtikrinantis smegenų komponenčių stabilumą. Tyrėjų teigimu, tokia baltymų įvairovė rodo, kad buvimas kosmose pažeidžia visas smegenis, o ne tik kurią nors jų dalį. Greičiausiai taip nutinka dėl suprastėjusio kraujo ištekėjimo iš smegenų; dėl to pagausėja skysčio smegenyse ir pakyla galvospūdžio slėgis.

Apskritai pokyčius galima apibūdinti kaip nestiprią, bet ilgalaikę smegenų traumą ir pagreitėjusį susidėvėjimą. Prieš žmonėms skrendant į Marsą ar kitas tolimas vietas kosmose šias problemas reikės išspręsti, nes keletas metų mikrogravitacijoje gali negrįžtamai pakenkti žmonių sveikatai.

Tyrimo rezultatai publikuojami „JAMA Neurology“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt