Mokslas ir IT

2021.10.15 22:01

JAV valstija mirties bausmei vykdyti ketina pasitelkti nacių naudotą metodą

LRT.lt2021.10.15 22:01

Nuo tada, kai 1608 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) buvo pradėta taikyti mirties bausmė, sukurti įvairūs metodai siekiant nuosprendį įvydyti kuo „humaniškiau“. Pakarimas, sušaudymas ir elektrinė kėdė taip pat pasitaikydavo per visą istoriją, tačiau mirtina injekcija netrukus tapo vieninteliu likusiu metodu daugumoje valstijų, kuriose galioja mirties bausmė, rašo „IFL Science“.

Tačiau farmacijos kampanijos ėmė nenoriai pardavinėti mirtinas vaistų dozes bausmei įvykdyti, sumažėjo anestetikų pasiūla, todėl kai kurios valstijos atsigręžė į klasikines mirties bausmės formas. Gegužės 14 dieną Pietų Karolinos gubernatoriai pasirašė įstatymo projektą, pagal kurį leidžiama įvykdyti mirties bausmę sušaudant arba pasodinant į elektros kėdę tais atvejais, kai neįmanoma suleisti mirtinos injekcijos.

Viena valstija vis dėlto nutarė eiti kitu keliu.

Remiantis dokumentais, kuriuos savo tyrime pateikė „The Guardian“, Arizonos valstija ruošiasi sugrąžinti vandenilio cianido dujų kameras kaip mirties bausmės formą. Cianido vandenilį, parduodamą „Zyklon B“, naciai plačiai naudojo Holokausto metu, jis buvo naudojamas dujų kamerose kaip mirties bausmė 1900-aisiais, tačiau Arizonos valstija jo nenaudojo nuo 1999 metų.

Nauji dokumentai rodo, kad Arizonos pataisos departamentas skyrė 2 tūkst. dolerių ingredientams cianido dujų gaminimui ir senų dujų kamerų Arizonos valstijos kalėjimų komplekse atnaujinimui.

Rugpjūčio mėnesį buvo atlikti bandymai siekiant įvertinti jų veikimą, manoma, kad valstija gali pradėti iš naujo taikyti metodą, jei testai bus sėkmingi. Kaip pažymi „The Guardian“, bandymai, atlikti siekiant užtikrinti, kad kamera būtų sandari, apėmė keletą gana primityvių metodų, pavyzdžiui, žvakės laikymas prie galimai nesandarių vietų norint įsitikinti, ar liepsna nemirksi.

Dokumentuose teigiama, kad dujų kamera veikia derinant kalio cianidą ir sieros rūgštį, taip sukuriant vandenilio cianidą, kuris vėliau yra leidžiamas į kamerą. Tai jokiu būdu nėra taikus mirties būdas, nes paskutinis Arizonos mirties nuosprendis dujų kameroje užtruko 18 minučių, kol Walteris LaGrandas mirė.

Tai buvo atskleista po to, kai mirtina injekcija kaip bausmės būdas sukėlė nemažą pasipiktinimą 2014 metais. Tuomet kalinys Josephas Woodas patyrė kankinančią mirtį, nes jam suleistas mirtinų vaistų kokteilis buvo 15 kartų didesnis nei rekomenduojama dozė. Kol jis pasidavė mirtinai injekcijai, užtruko 2 valandas. Nuo tada Arizona ieško alternatyvių metodų, tačiau mirties bausmės atsisakyti nežada. Šiuo metu Arizonos mirtininkų eilėje yra 115 kalinių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt