Mokslas ir IT

2021.10.16 08:05

Marsas irgi turi metų laikus, tačiau sniegas čia kitoks nei Žemėje

Kastytis Zubovas, „Konstanta 42“2021.10.16 08:05

Marsas, kaip ir Žemė, turi metų laikus. Taip pat jis turi ašigalines ledo kepures, kurios žiemą padidėja, o vasarą – sumažėja. Kepures sudaro vandens ir anglies dvideginio ledas; skaičiuojama, kad pastarojo kiekis sudaro apie trečdalį atmosferoje esančio anglies dvideginio.

Taigi ledo kepurių pokyčiai gali reikšmingai paveikti visos planetos klimatą. Deja, iki šiol sekti jų pokyčius buvo labai sudėtinga, nes ledo sluoksnio aukščio matavimai buvo labai nepatikimi, nebent daromi dedikuotais radaro prietaisais.

Dabar mokslininkai sukūrė algoritmą, kuris leidžia ledo pokyčius nustatyti iš paprastų nuotraukų. Tam jie pasitelkė Mars Global Surveyor zondo duomenis, surinktus lazeriniu altimetru. Pirmiausia jie apskaičiavo Marso paviršiaus topografiją, naudodami vieną duomenų rinkinį bei remdamiesi geriausiomis šiandieninėmis žiniomis apie Marso sukimąsi.

Tada kitus duomenų rinkinius jie uždėjo ant pirmojo, naudodami pastarąjį kaip pagrindą ir atskaitos sistemą. Tokiu būdu pavyko sudaryti visų metų ledo kepurės pokyčių grafiką su vos 5 centimetrų paklaida: tiesa, tik nedideliam (maždaug 1×30 laipsnių) pietų ašigalio regionui.

Paaiškėjo, kad ten ledo kepurės storis per metus kinta iki dviejų metrų. Dauguma pokyčių gana tolygūs, bet aptiktas ir staigus trumpalaikis storio padidėjimas maždaug 50 centimetrų, nutinkantis pavasarį. Naujasis metodas padės daug geriau analizuoti sezoninius klimato pokyčius Marse ir prognozuoti atmosferos sąlygų kitimą laikui bėgant.

Tyrimo rezultatai arXiv.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt