Mokslas ir IT

2021.10.15 16:23

Saulės sistemos pakraštyje gali egzistuoti neatrasta planeta ir mokslininkai turi dar vieną to įrodymą

Kastytis Zubovas, „Konstanta 42“2021.10.15 16:23

Jau apie penkerius metus netyla kalbos, jog Saulės sistemos pakraštyje gali egzistuoti Žemės dydžio ar net masyvesnė dar neatrasta planeta. Pagrindiniai jos galimo egzistavimo įrodymai yra kai kurių mažųjų Saulės sistemos kūnų – asteroidų ir panašių – orbitos.

Jos atrodo pernelyg panašios, kad galėtų susidaryti atsitiktinai; tuo tarpu planetos gravitacija galėjo kūnus suginti į panašias orbitas. Dabar pateiktas dar vienas galimas tokios planetos egzistavimo įrodymas. Apžvalginiame straipsnyje mokslininkai pristatė dabartinį supratimą apie išorinės Saulės sistemos dalies – transneptūninės erdvės – savybes bei raidą.

Jų teigimu, įprasti Saulės sistemos formavimosi modeliai nepaaiškina kai kurių reikšmingų jos savybių, įskaitant mažųjų kūnų orbitas, bet taip pat tų kūnų sudaromo Kuiperio žiedo ribas ir netgi didžiųjų planetų rikiuotę. Tyrėjų teigimu, šias problemas išsprendžia maždaug Žemės ar Marso dydžio uolinė planeta, pačioje Saulės sistemos jaunystėje susiformavusi maždaug tarp Urano ir Neptūno.

Didžiųjų planetų gravitacinės perturbacijos planetą galėjo palyginus greitai išsviesti tolyn nuo žvaigždės – galbūt į tarpžvaigždinę erdvę, o gal į sistemos pakraščius. Kur nors pakraštyje skraidanti nedidelė planeta gali sukurti panašias mažųjų kūnų orbitas, o jos migracija – paaiškinti Kuiperio žiedo ribas.

Tyrimo rezultatai publikuojami „Annual Reviews of Astronomy & Astrophysics“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt