Mokslas ir IT

2016.10.22 10:25

Didžiulė kibernetinė ataka sutrikdė „Twitter“, „Netflix“ ir kitų tinklalapių darbą

BNS 2016.10.22 10:25

Didžiulės kibernetinės atakos penktadienį trikdė interneto ryšį, paralyžiuodamos „Twitter“, „Netflix“ ir kitų didžiųjų tinklalapių veiklą, o ekspertai nurodė, kad per ją buvo panaudotas vadinamasis daiktų internetas – ryšį su pasauliniu tinklu palaikantys išmanieji prietaisai.

Atakų bangos paralyžiavo kai kuriuos svarbius interneto infrastruktūros elementus. Jos sutrikdė arba blokavo prieigą prie daugelio populiarių svetainių.

„Kai matau tokius dalykus, turiu manyti, kad (įsikišo) valstybės lygmens veikėjai“, – sakė kompiuterinio saugumo bendrovės „Carbon Black“ nacionalinio saugumo strategas Ericas O'Neillas, buvęs JAV Federalinio turimų biuro (FTB) kontržvalgybos darbuotojas.

„Tai daro ne koks nors programišius, sėdintis savo rūšyje ir barškinantis klaviatūrą“, – pridūrė jis.

Kaip pranešama, per šią ataką buvo panaudotas senas metodas – vadinamoji paskirstyto atsisakymo aptarnauti (DDoS) ataka. Visgi šįkart ji buvo įgijusi naują grėsmingą pobūdį, nes kibernetiniame puolime taip pat dalyvavo milijonai įrenginių, priklausančių sparčiai augančiam daiktų interneto tinklui.

Paprastai per DDoS atakas panaudojama daugybė kompiuterių, užkrėstų žalinga programine įranga. Tinklapių darbą jie paralyžiuoja visi vienu mėgindami prisijungti – tuomet viršijami fiziniai serverių galimybių aptarnauti vartotojus pajėgumai.

Atrodo, kad per naujausią ataką buvo panaudotas programa „Mirai“, perimanti išmaniųjų įrenginių kontrolę, o daugybė įvairiausių įrenginių siuntė užklausas ir padėjo įveikti tinklalapių dinaminės apsaugos priemones.

„Stebime atakas, vykdomas iš virtinės įvairių vietų“, – internete paskelbtame vaizdo pranešime sakė interneto saugumo bendrovės „Level 3 Communications“ vyriausiasis saugumo pareigūnas Dale'as Drew. 

„Matome, kaip atakos taip pat rengiamos iš daiktų interneto botų tinklo, kuris, kaip nustatėme, vadinasi „Mirai“, – pridūrė jis.