Mokslas ir IT

2016.10.15 21:27

Naktį nemiegokite: artėja kerinti Mėnulio superpilnatis

15min.lt 2016.10.15 21:27

Spalio 16 d. bus pirmoji iš trijų superpilnačių, šiais metais įvyksiančių viena paskui kitą spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Retas atvejis, kai tris mėnesius paeiliui galėsime grožėtis tokia įspūdinga pilnatimi – spalio 16 d., o paskui lapkričio ir gruodžio 14 d. Arčiausiai Žemės šiais metais Mėnulis priartės lygiai po mėnesio, lapkritį.

Žinia, kad Mėnulis aplink Žemę skrieja ne taisyklinga trajektorija, o elipse. Taigi nuotolis iki Mėnulio kinta nuo 363 300 km iki 405 500 km.

Mėnulio superpilnatis – reiškinys, kai Mėnulis yra arčiau Žemės, todėl pilnatis atrodo didesnė negu įprastai. Ir nors kai kurie interneto portalai tokia proga mirga apokaliptinėmis antraštėmis, neverta baimintis. Tiksliau, reikėtų džiaugtis, jei dangus bus giedras ir galėsime grožėtis pilnatimi ar net ją fotografuoti.

Tiesa, potvynių ir atoslūgių bangos šiuo metu bus didesnės ir mažesnės. Mėnuliui esant perigėjuje, jo traukos jėga yra apie 40 proc. didesnė, Be to, Žemės palydovas mums atrodo maždaug 14 proc. didesnis.

Ką dar galima pamatyti spalio danguje

Taip pat pirmosiomis spalio dienomis retai matomas Merkurijus bus įžiūrimas auštant palei rytų horizontą, o lapkričio 2 d. vakarą Venera-Vakarinė, Saturnas ir jaunas Mėnulio pjautuvas išsirikiuos vienas greta kito iš kairės į dešinę kylančia linija.