Mokslas ir IT

2016.10.15 00:30

Smegenimis kontroliuojama bioninė ranka sugrąžino paralyžiuotam vyrui pojūčius

LRT.lt2016.10.15 00:30

Paralyžiuotas vyras tapo pirmu žmogumi, kuris, pasitelkus smegenimis kontroliuojamą bioninę ranką, atgavo „natūralius“ jutiminius pojūčius. 28 m. amerikiečio Nathano Copelando kūno dalis nuo krūtinės žemyn yra paralyžiuota nuo tada, kai prieš 10 m. vyras pateko į avariją.

Praeitais metais N. Copelandas tapo pirmasis paralyžiuotas pacientas, išbandęs kupiną sensorių biotinę ranką, kurią jis kontroliavo smegenimis ir kuri jam suteikė galimybę „jausti“, kai ranka buvo liečiama.

Ranka, kurią sukūrė amerikiečių mokslininkai, operacijos metu buvo prijungta tiesiogiai prie N. Copelando smegenų, kurios siuntė jam dvišalius elektrinius impulsus. Pasak N. Copelando, pojūtis, kai liečiami jo pirštai, yra „beveik natūralus“, rašo „The Guardian“.

„Aš jaučiu kiekvieną pirštą, tai yra tikrai keistas jausmas, – sakė N. Copelandas. – Kartais jis tarsi elektrinis, daugeliu atveju galiu tiksliai pasakyti, kuriose vietose pirštai yra liečiami. Jausmas toks, tarsi mano pirštai yra liečiami ar stumiami.“

Pitsburgo universiteto Fizinės medicinos ir reabilitacijos docentas Robertas Gauntas sakė, kad iki šiol buvo abejojama, ar ši praktika gali būti taikoma žmogui, ar ji, pritaikyta žmogui, prieš daug laiko patyrusiam traumą, veiks.

Anksčiau ta pati mokslininkų komanda suteikė galimybę paralyžiuotiems pacientams vien mintimis kontroliuoti protezinę ranką, tačiau lytėjimo pojūtis pasirodė esąs ypač svarbus ir reikalingas.

„Mes suprantame, kad judėti be pojūčių yra sudėtinga, – sakė R. Gauntas. – Dabar mes pridėjome galimybę kažką jausti pirštais. Mes paduodame grįžtamąjį ryšį, kai dirbtinė ranka susiduria su kitu objektu.“

Reuters/Scanpix nuotr.

Bandymų laikotarpiu N. Copelandas šešis mėnesius dėvėjo neutralų implantą, kad priprastų kontroliuoti bioninę ranką. Mokslininkai sugebėjo sukelti sensorinį grįžtamąjį ryšį iš rankos, elektra stimuliuodami atitinkamas smegenų sritis, kurios įprastai aktyvuojamos, kai skirtingos sveiko žmogaus rankos sritys yra paliečiamos.

Uždengtomis akimis N. Copelandas galėjo 84 proc. tikslumu įvardyti, kurie protezo pirštai buvo liečiami, ir jis galėjo apibūdinti 93 proc. prisilietimų pojūčių, pavyzdžiui, odos paviršaus spaudimas vatos tamponėliu, kuriuos jis pavadino „natūraliais“.

Iki šiol nebuvo aišku, kiek natūralūs protezų keliami pojūčiai bus.

„Svarbiausias šio mokslinio tyrimo rezultatas yra tai, kad smegenų žievės mikrostimuliavimas gali sukelti natūralų pojūtį vietoj dilgčiojimo“, – teigia Pitsburgo universiteto Medicinos mokyklos neurobiologijos profesorius Andrew Schwartzas.

Ši pažanga gali pakeisti gyvenimus žmonių, kuriems yra amputuotos galūnės ar kurie patyrė stuburo traumas.

Po to kai buvo pasirinktas šiam moksliniam bandymui, N. Copelandui buvo atlikta operacija, kurios metu keturi marškinių sagos dydžio mikroelektrodai buvo implantuoti į jo smegenis. Prieš operacija nustatyta, kuri smegenų sritis buvo atsakinga už kiekvieno piršto ir delno jutiminius pojūčius

„Mūsų galutinis tikslas yra sukurti sistemą, kuri judėtų ir jaustų kaip tikra ranka, – teigė R. Gauntas. – Dar ilgas kelias, kol atsidursime ten, bet tai yra puiki pradžia.“

Preliminarius bandymo rezultatus mokslininkų komanda paskelbė praeitais metais. Visas šio mokslinio bandymo aprašymas ketvirtadienį paskelbtas žurnale „Science Translational Medicine“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.