Mokslas ir IT

2021.10.05 15:17

EVA: stiprinamoji iRNR vakcinų dozė gali būti skiriama nusilpusį imunitetą turintiems žmonėms

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2021.10.05 15:17

Europos vaistų agentūra (EVA) antradienį pranešė, kad trečioji vakcinų „Comirnaty“ („Pfizer-BioNTech“) ir „Spikevax“ („Moderna“) dozė gali būti skiriama žmonėms nuo 12 metų, turintiems itin nusilpusį imunitetą. Nuo antrosios dozės turi būti praėjusios mažiausiai 28 dienos.

Kaip teigė EVA Biologinių sveikatos grėsmių ir vakcinacijos strategijos vadovas Marcas Cavaleris, tokios rekomendacijos parengtos remiantis tyrimais, atliktais su itin silpną imunitetą turinčiais pacientais, vartojusiais imunosupresantus po organų transplantacijos.

„Comirnaty“ vakcinos tyrimai parodė, kad tokie pacientai nesuformuoja pakankamo imuninio atsako prieš COVID-19, tačiau galėtų, jeigu būtų skiriama trečioji skiepo dozė. Tyrimai parodė, kad nusilpusį imunitetą turintys asmenys po trečiosios dozės turėjo daugiau antikūnų nei tie, kurie gavo tik dvi dozes. Pacientai bus ir toliau stebimi, kad būtų įsitikinta, jog trečioji dozė tikrai suteikia pakankamą imunitetą.

M. Cavaleris taip pat įvardijo, kad buvo pastebėta, jog likusiai populiacijai trečioji vakcinų dozė, praėjus pusei metų nuo antros, gerokai padidina antikūnų kiekį – labiau, nei buvo matoma po antrojo skiepo. Tyrimai taip pat parodė, kad trečiąją dozę skirti yra visiškai saugu.

„Vis dėlto, šiuo metu tvirtų rekomendacijų, kada ir kam gali būti skirta pastiprinanti vakcinos dozė. Tokios rekomendacijos turi būti skelbiamos remiantis epidemiologinės situacijos ir vakcinų efektyvumo duomenimis“, – EVA pranešimo metu teigė M. Cavaleris.

Šiuo metu dar nėra daug duomenų apie trečiosios pastiprinančios vakcinos dozės reikalingumą plačiajai visuomenei, tam reikia atlikti išsamesnius tyrimus ir tik tada pateikti konkrečias rekomendacijas. Pasak M. Cavalerio, galima tikėtis, kad pastiprinanti vakcinos dozė turėtų reikšmingai padidinti neutralizuojančių antikūnų prieš SARS-CoV-2 virusą kiekį.

Atlikus tyrimų analizę, nustatyta, kad praėjus 6 mėnesiams po antros vakcinos dozės – reikšmingai sumažėja antikūnų kiekis. Įvertinus visus atliktus tyrimus, nustatyta, kad vyresnių nei 65 metų žmonių, antikūnų kiekis organizme po pusės metų tampa kritiškai mažas ir neužtikrina pakankamos apsaugos nuo COVID-19.

Izraelyje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad praėjus bent 12 dienų po trečios „Comirnaty“ (gam. „BionTech“ ir „Pfizer“) dozės tikimybė užsikrėsti Delta atmaina sumažėja 11,3 karto, lyginant su trečios dozės negavusiais žmonėmis. Tikimybė susirgti sunkia COVID-19 ligos forma sumažėja 19,5 karto, lyginant su tais, kurie nepasiskiepijo trečiąja doze. Po tyrimo Izraelio mokslininkai pastebėjo, kad trečioji dozė gali atkurti „Comirnaty“ vakcinos 95 proc. efektyvumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt