Mokslas ir IT

2016.10.13 15:29

Pasirašyti susitarimai dėl mokslo centrų Marijampolės ir Panevėžio apskrityse

LRT.lt 2016.10.13 15:29

Ketvirtadienį pasirašyti susitarimai dėl  Gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos atviros prieigos (STEAM) centrų steigimo Marijampolės ir Panevėžio apskrityse, rašoma pranešime spaudai.

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva iš viso šalyje planuojama įsteigti dešimt STEAM centrų – kiekvienoje apskrityje. Juose mokiniai  galės ne tik susipažinti su mokslų dėsniais, naujausiomis technologijomis, atradimais, bet ir patys atlikti mokslinius eksperimentus, tyrimus, laboratorinius, projektinius, brandos darbus.

Visų regionų STEAM centruose veiks keturios laboratorijos: viena – biologijos ir chemijos, antra  ̶  fizikos ir inžinerijos, trečia  ̶  robotikos ir informacinių technologijų, o ketvirta – specializuota, atitinkanti konkrečios teritorijos specifiką. Marijampolės apskrities STEAM centre tai bus menų ir medijos laboratorija, Panevėžio – virtualios realybės laboratorija.

„Marijampolės apskrities STEAM centro specializuotoje laboratorijoje mokiniai galės kurti vaizdo siužetus mokslinėmis temomis. Čia jie mokysis ne tik patraukliai visuomenei pateikti eksperimentų ir bandymų duomenis, bet ir fotografijos meną panaudoti mokslinių tyrimų plėtojimui, projektinei mokslą ir meną integruojančiai veiklai“, – sako švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Marijampolės STEAM centrą numatyta įkurti Marijampolės kolegijoje. Šio centro kūrime dalyvauja Marijampolės savivaldybė, taip pat Marijampolės kolegija, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno technologijos universitetas, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Marijampolės filialas, VšĮ „Sveikatingumo idėjos“. 

Panevėžio STEAM centrą planuojama įkurti Panevėžio atviro jaunimo centre. Šio centrai partneriai – Panevėžio, Pasvalio, Kupiškio, Biržų rajonų savivaldybės, KTU, Panevėžio kolegija.

Šio centro specializuotoje virtualios realybės laboratorijoje mokiniai galės pasigaminti holografinio atvaizdavimo įrenginio prototipus ar vaizdo kameromis įrašyti fizikinių, cheminių reiškinių eksperimentinius bandymus, juos peržiūrėti sulėtintu režimu, atskleidžiančiu naujas tyrimų galimybes.

Visų apskričių STEAM centruose veiks techninės kūrybos, konstravimo, modeliavimo, tyrinėjimo, programavimo ir kitos gamtos, technologinių ir tiksliųjų mokslų neformaliojo švietimo veiklos. Juose bus organizuojami profesinio orientavimo renginiai, susitikimai su mokslo, pramonės ir paslaugų sektorių atstovais, pažintiniai mokinių vizitai į mokslo institucijas, pramonės, paslaugų verslo įmones. Centrai taip pat sudarys galimybes visuomenei susipažinti su moksliniais tyrimais ir inovacijomis, o mokytojams tobulinti savo kvalifikaciją – vykdys seminarus, stažuotes, pažintinius vizitus.

Centrų kūrimą numatoma finansuoti 2014–2020 m. ES struktūrinių fondų lėšomis, Švietimo ir mokslo ministerija tam planuoja skirti 5,8 mln. eurų.

Lietuvoje siekiama sukurti mokslo populiarinimo tinklą. Šalia dešimties regioninių STEAM centrų moksleiviams Švietimo ir mokslo ministerija taip pat iniciavo modernaus Mokslo ir technologijų populiarinimo centro steigimą. Be to, pradinės mokyklos ir progimnazijos bus aprūpintos gamtos ir technologinių mokslų ugdymui reikalingomis priemonėmis.