Mokslas ir IT

2016.10.06 16:53

DNR analizė parodė: buvo dar viena žmonių rūšis

technologijos.lt2016.10.06 16:53

Neseniai mokslininkai aptiko įrodymų, kad, be mūsų tiesioginių protėvių Homo sapiens, neandertaliečių ir paslaptingųjų Denisovo žmonių, galėjo būti ir dar viena, kol kas nenustatyta, žmogaus rūšis.

Ši išvada grindžiama remiantis neseniai atlikta Andamanų salų (Pietryčių Azijoje) gyventojų genomo analize. Mokslininkai, lygindami indų genomą su minėtų salų gyventojais, rado visą segmentą neatpažinto DNR. Anot tyrėjų, tai demonstruoja, kad jų protėviai veikiausiai poravosi ir su iki šiol visiškai nežinoma homidų rūšimi.

Vis dėlto mokslininkai neatmeta galimybės, jog tai gali būti susiję ir su kitos žinomos rūšies – Homo erectus, klestėjusios Pietryčių Azijoje, sąveika su šiuolaikiniu žmogumi. Deja, nėra išlikusių pakankamai gerų Homo erectus fosilijų, kad būtų galima atlikti išsamesnę genetinę analizę. Tai neleidžia nustatyti, ar paslaptingoji DNR dalis yra kilusi būtent iš šių homidų.

Kiek mums yra žinoma, maža grupė šiuolaikinių žmonių prieš 60 tūkst. metų paliko Afrikos žemyną. Tačiau jie nebuvo pirmieji, kurie pasitraukė iš savo gimtinės ir išplito kaimyninėse srityse – kitose žemynuose. Tiek Homo erectus, tiek neandertaliečiai bei Homo floresiensis išplito po visą Euraziją pamažu ir kur kas anksčiau.

Tačiau šias rūšis išstūmė mūsų protėviai, kurie greitai užvaldė visą pasaulį. Yra įrodymų, kad prieš išnaikinant neandertaliečius, žmonės turėjo su jais seksualinių santykių ir šiandien žmonių genome galima rasti jų DNR likučių. Tačiau žmogaus istorija tapo dar painesne, kai mokslininkai atrado trečiąjį žmogiškosios rūšies atstovą, taip pat galimai sąveikavusį su mūsų protėviais.

Taip pat daug klausimų sukėlė ir Sibiro oloje rasti kaulai bei dantys, priklausę Denisovo žmogui. Akademinėje bendruomenėje jau pripažįstama, kad ši paslaptinga homidų rūšis taip pat poravosi su šiuolaikiniais žmonėmis bei neandertaliečiais, ir jų palikuonys pasklido po visą Pietryčių Aziją. Tai įrodo genetiniai tyrimai, kurie sufleruoja, jog šiandien azijiečiai turi daug didesnę Denisovo žmogaus DNR dalį, nei bet kuri kita populiacija visame pasaulyje.

Tačiau naujasis atradimas Andamanų salyne dar labiau supainioja visą žmogaus kilmės teoriją. Deja, dėl karšto atogrąžų klimato galimybė rasti tikrųjų Azijos gyventojų protėvių palaikų yra labai maža, o tai dar labiau apsunkina sudėtingo žmogaus plitimo pasaulyje galvosūkio sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt