Mokslas ir IT

2021.09.27 21:42

Sukūrė aparatą, įspėjantį neregius apie kelyje pasitaikančias kliūtis

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.27 21:42

Prancūzų įmonė „GoSense“ sukūrė aparatą, įspėjantį neregius apie kelyje pasitaikančias kliūtis. Sistemą išbandžiusieji pripažįsta, kad judėti nuolat kintančiomis miestų gatvėmis su naujausiomis technologijomis kur kas lengviau.

Paryžiaus gyventoja Laurence Jamet Paryžiaus gatves puikiai pažįsta, bet nė karto jų nematė – prancūzė akla nuo gimimo. Aplinką moteris jaučia neregio lazdele. Dabar komforto suteikia ir naujausios technologijos.

Prancūzų įmonė sukūrė sistemą „Rango“, apie kliūtį priešakyje pranešančią garsiniais signalais. Jutikliams kelyje aptikus daiktą, ausinėse pasigirsta garsas.

Žinios. San Marino gyventojai sekmadienį balsuos referendume dėl abortų įteisinimo

„Judėjimo kryptis keičiama pagal garsą. Išgirdusi jį dešinėje ausyje, suku į kairę, ir taip apeinu kliūtį“, – pasakoja ji.

Moteris sako, kad dabar nuolat kintančiomis Paryžiaus gatvėmis vaikščioti kur kas paprasčiau. Jutikliai įspėja ir apie daiktus, kurių neįmanoma aptikti neregio lazdele.

„Dalis kliūčių yra aukštai. Tad neretai pareidavau namo kruvina kakta. Dabar su šia sistema kur kas paprasčiau, nes ji iš anksto praneša apie kliūtis, esančias ir aukštai, ir šonuose. Susižeidžiu kur kas rečiau“, – dėsto ji.

Aparatą sumanę du vaikystės draugai sako ieškoję idėjos, naudingos žmonėms.

„Pagalvojome, kad neregiams, trūksta prietaisų, padedančių kasdieniame gyvenime, ir nusprendėme, kad jiems gali pagelbėti technologijos ir garsas“, – atskleidžia „GoSense“ įkūrėjas Francois Birot.

Technologijos kūrėjams didžiausias išbandymas buvo rasti sprendimą, kaip neregio neapkrauti informacija ir pranešti tik apie kliūtis ,į kurias žmogus gali atsitrenkti. Galiausiai pavyko sukurti sistemą tiksliai nustatančią žmogaus judėjimo kryptį.

L. Jamet sako, kad nedidelis prietaisas ant neregio lazdelės – didžiulė pagalba kelyje: „Kartais kur nors išeiti – į darbą, į spektaklį, pas draugus – tampa sudėtinga, kadangi patiriu stresą, nes bijau susižeisti, būti pažeminta ar su kuo nors susidurti. Tada ribojamas socialinis gyvenimas“.

Judėjimą palengvinančią technologiją Prancūzijoje jau naudoja 400 žmonių. Aparatas kainuoja apie 2 tūkstančius. Dalį neregių išlaidų kompensuoja vyriausybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt