Naujienų srautas

Mokslas ir IT2016.10.04 15:27

Nobelio fizikos premija – už egzotinių medžiagų paslapčių atskleidimą

15min.lt, BNS 2016.10.04 15:27

2016 metų Nobelio premija fizikos srityje antradienį buvo paskirta Davidui Thoulessui, Duncanui Haldane`ui bei Michaelui Kosterlitzui už egzotiškų kvantinio pasaulio savybių tyrimus – teorinį medžiagos topologinių fazių ir jų virsmų atradimą, pranešė Švedijos karališkosios mokslų akademijos Nobelio komitetas.

„Šių metų laureatai atvėrė duris į nežinomą pasaulį, kur medžiaga gali įgyti keistas būsenas. Jie panaudojo pažangius matematiniu metodus tyrinėti medžiagos, tokios kaip puslaidininkiai, superskysčiai arba plonos magnetinės plėvelės, neįprastoms fazėms arba būsenoms. Dėl jų novatoriškų darbų dabar vyksta naujų ir egzotiškų medžiagos fazių medžioklė“, – sakoma komiteto pranešime.

Visi trys šių metų laureatai yra gimę Didžiojoje Britanijoje, bet šiuo metu dirba JAV.

82 metų D. Thoulessas yra Vašingtono universiteto profesorius emeritas; 65 metų D. Haldane`as – fizikos profesorius Naujajame Džersyje įsikūrusiame Prinstono universitete, o 73 metų M. Kosterlitzas dirba fizikos profesoriumi Browno (Brauno) universitete Providenso mieste Rod Ailando valstijoje

Mokslininkai buvo pagerbti už 8-ame ir 9-ame dešimtmečiais atliktus tyrimus. Nobelio premijas teikiančios žiuri dažnai skiria šiuos apdovanojimus už atradimus, padarytus prieš dešimtis metų, kad užsitikrintų, jog jie įveiks laiko išbandymą.

Kalbėdamas telefonu per spaudos konferenciją Stokholme D. Haldane'as sakė esąs „labai nustebintas ir labai pamalonintas“ šio apdovanojimo.

Laureatai pasidalys premijos piniginę dalį – 8 mln. Švedijos kronų (834 tūkst. eurų): D. Thoulessui atiteks pusė, o D.Haldane`ui ir M.Kosterlitzui - po ketvirtadalį šios sumos.

Per iškilmingą ceremoniją, kuri Stokholme vyks gruodžio 10 dieną, minint jos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais sukaktį, kiekvienam laureatui taip pat bus įteiktas diplomas ir aukso medalis.

Praėjusiais metais Nobelio premija už pasiekimus fizikos srityje buvo paskirta japonui Takaaki Kajitai ir kanadiečiui Arthurui B. McDonaldui, išaiškinusiems kai kurias Visatos paslaptis, susijusias su neutrinais – labai paplitusiomis, bet itin sunkiai užfiksuojamomis elementariosiomis dalelėmis.

Šių metų Nobelio premijų dalybų sezonas prasidėjo pirmadienį, kai buvo paskelbta, kad apdovanojimo už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje atiteks japonų biologui Yoshinori Ohsumi, tyrusiam ląstelių autofagijos mechanizmus. Šis procesas lemia ląstelės sudedamųjų dalių – organelių – tvarkingą suardymą ir perdirbimą. Trečiadienį bus paskelbtas Nobelio chemijos premijos laureatas arba laureatai, o penktadienį paaiškės, kam atitek prestižinė taikos premija. Vadinamojo Nobelio apdovanojimo ekonomikos srityje ir Nobelio literatūros premijos laureato vardai bus paskelbti ateinančią savaitę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi