Mokslas ir IT

2016.10.03 16:59

Nobelio medicinos premiją pelnė Y. Ohsumi

BNS2016.10.03 16:59

Japonijos mokslininkas Yoshinori Ohsumi pirmadienį pelnė 2016 metų Nobelio medicinos ir fiziologijos premiją už ląstelių autofagijos mechanizmų atradimą, paskelbė Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute.

Žiuri pagerbė Y. Ohsumi už praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje atliktus „genialius eksperimentus“, padėjusius nustatyti, kaip veikia autofagija (graikų kalba – „savęs rijimas“): ląstelės organoidų perdirbimo mechanizmas, kurio sutrikimai žmonėms gali sukelti įvairias ligas, tarp jų Parkinsono ligą, 2-ojo tipo diabetą ir vėžį.

Autofagija yra vienas esminių ląstelių fiziologijos procesų, būtinas pažeistų ląstelės dalių tvarkingam suardymui ir perdirbimui, o jos sutrikimai, kaip manoma, nulemia senėjimą ir ląstelių pažeidimus.

Mokslininkai praėjusio amžiaus 7-ajame dešimtmetyje pirmą kartą pastebėjo, kad ląstelė gali sunaikinti savo pačios dalis, izoliuodama jas membrana ir transportuodama į „perdirbimo gamyklas“ – lizosomas.

Nors autofagijos procesas buvo žinomas jau daugiau kaip 50 metų, jo „fundamentali svarba fiziologijai ir medicinai buvo pripažinta tik po 10-ame dešimtmetyje Yoshinori Ohsumi atliktų paradigmą keičiančių tyrimų“, sakoma Karolio instituto pranešime.

„Autofagijos genų mutacijos gali sukelti ligas; autofagijos procesas yra susijęs su kai kuriomis ligomis, įskaitant vėžį ir neurologines ligas“, – pažymėjo institutas.

„Sunkumai studijuojant šį fenomeną reiškė, kad mažai kas buvo žinoma iki ... virtinės 10-ojo dešimtmečio pradžios eksperimentų, (kai) Yoshinori Ohsumi, naudodamas kepimo mieles, identifikavo autofagijai būtinus genus“, – sakoma pranešime.

Vėliau mokslininkas išaiškino pagrindinius mielių autofagijos mechanizmus ir pademonstravo, kad panašūs sudėtingi mechanizmai veikia ir žmogaus ląstelėse.

Y.Ohsumi atradimai „nuvedė prie naujos paradigmos suvokiant, kaip ląstelė perdirba savo turinį“, nurodė žiuri.

Y.Ohsumi gimė 1945 metais Japonijos mieste Fukuokoje. 1974-aisiais jis Tokijo universitete apgynė daktaro disertaciją.

Šiuo metu 71 metų mokslininkas dirba Tokijo technologijų instituto profesoriumi.

Nobelio premija už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje buvo paskirta jau 107-ąjį kartą.

Pernai ši premija atiteko trims mokslininkams – Airijoje gimusiam amerikiečiui Williamui Campbellui, Satoshi Omurai iš Japonijos ir kinei Tu Youyou – už darbą, padėjusį įveikti kai kurias parazitų sukeliamas ligas, tokias kaip maliarija.

Tradiciškai Nobelio premija Y. Ohsumi bus oficialiai įteikta per Stokholme įvyksiančią iškilmingą ceremoniją gruodžio 10 dieną, minint jos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais metines.

Premijos piniginę dalį sudaro 8 mln. Švedijos kronų (831,5 tūkst. eurų).

„Aukščiausias apdovanojimas“

Y. Ohsumi atradimai sudarė sąlygas suprasti autofagijos svarbą daugeliui fiziologinių procesų, tokių kaip organizmo prisitaikymas prie badavimo ar atsakas į infekciją.

Dabar vykdomi intensyvūs tyrimai siekiant sukurti vaistus, kurie veiktų autofagijos mechanizmą įvairių ligų atvejais.

Y.Ohsumi yra jau 23-ias Japonijos pilietis, laimėjęs Nobelio premiją, ir šeštasis, laimėjęs Nobelio medicinos premiją.

„Tai aukščiausias apdovanojimas mokslininkui“, – Japonijos visuomeniniam transliuotojui NHK sakė Y. Ohsumi.

„Mano šūkis – daryti tai, ko nenori daryti kiti. Galvojau, kad (ląstelių irimas) yra labai įdomus. Štai kur viskas prasideda. Anksčiau tai nesulaukė didelio dėmesio, bet dabar išgyvename metą, kai tam skiriamas didesnis dėmesys“, – pridūrė Y. Ohsumi.

Antradienį bus paskelbti Nobelio fizikos, trečiadienį – chemijos, o penktadienį – taikos premijos laureatai. Literatūros ir ekonomikos premijų laureatai paaiškės ateinančią savaitę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.