Mokslas ir IT

2021.09.14 12:49

Sukūrė programėlę, kuri galimybių pasą nuskanuoja itin greitai – mažiau nei per sekundę

LRT.lt2021.09.14 12:49

Lietuvos įmonė UAB „Raso“ sukūrė sprendimą, kuris leidžia itin greitai nuskanuoti galimybių pasą specializuotu delniniu kompiuteriu su brūkšninių kodų skaitytuvu. Šis sprendimas įdiegtas daugiau nei 50 „Maxima“ parduotuvių visoje Lietuvoje, kurios viršija 1500 kv. metrų ir nuo rugsėjo 13 dienos gali priimti lankytojus tik su galimybių pasais, rašoma šių bendrovių siųstame pranešime žiniasklaidai.

Šis sprendimas leidžia prekybininkams kelis kartus greičiau patikrinti, ar lankytojai turi galiojantį dokumentą ir gali apsilankyti prekybos centre.

„Specialios programėlės reikėjo tam, kad galimybių paso QR kodą būtų galima skanuoti mobilaus delninio kompiuterio skeneriu, o ne telefono fotoaparatu, kuriam yra pritaikytas standartinis galimybių paso sistemos generuojamas kodas. Net ir paties geriausio telefono vaizdo kamera kodą dėl įvairių faktorių skanuoja iki kelių sekundžių, kai tuo tarpu profesionalus skeneris tai gali atlikti per sekundės dalis. Per dieną taip sutaupomos ne minutės, o ištisos valandos darbo tam pačiam žmonių kiekiui patikrinti“, – pasakoja Vitalijus Garbauskas, prekybos, logistikos, gamybos sistemų kūrimo bendrovės „Raso“ direktorius.

Mobiliame „Honeywell“ kompiuteryje, kuris pagal dydį panašus į išmanųjį telefoną, instaliuota programėlė per viešojo rakto infrastruktūros (angl. Public Key Infrastructure – PKI) technologiją susisiekia su Registrų centro duomenų baze ir pateikia atsakymą dėl galimybių paso galiojimo.

Pasak V. Garbausko, tūkstantinius lankytojų srautus aptarnaujančioms parduotuvėms svarbu ir tai, kad skenavimo įrenginys būtų atsparus smūgiams. Specializuotam delninukui nieko neatsitiks netyčia jį išmetus ant žemės, kai paprastą telefoną tokiu būdu itin lengva sudaužyti, ypač, kai juo tenka naudotis ištisą dieną.

„Joks įprastas telefonas neatlaikys aštuonių valandų QR kodų skanavimo vaizdo kamera – jo baterija išsikraus jau po kelių valandų darbo, nes fotografavimas naudoja palyginti daug energijos. Tai didelė problema verslui, nes tuomet reiktų galvoti apie pakaitinius įrenginius. Tuo tarpu profesionalūs skeneriai be problemų gali dirbti visą dieną, nes jie tam ir pritaikyti“, – sako V.Garbauskas.

Nuo rugsėjo 13 dienos galimybių pasus turi tikrinti visos nebūtinųjų prekių parduotuvės, taip pat tos parduotuvės, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas, tačiau jų prekybos plotas viršija 1500 kv. metrų.

Įsitikinti, kad lankytojai turi galiojantį galimybių pasą turi ir grožio specialistai, bibliotekų skaityklų darbuotojai, smulkaus remonto paslaugų teikėjai, jei jų kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir teikėjo trunka ilgiau nei 15 minučių.

Galimybių pasus turi tikrinti ir renginių organizatoriai, kurie organizuoja renginius uždarose erdvėse arba kviečia į didesnius nei 500 asmenų kultūros, pramogų, sporto renginius, šventes, muges, festivalius atvirose erdvėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.