Naujienų srautas

Mokslas ir IT2016.09.27 11:16

PSO: daugiau nei 90 proc. pasaulio kvėpuoja blogu oru

ELTA 2016.09.27 11:16

Devyni iš 10 žmonių visame pasaulyje kvėpuoja prastos kokybės oru, antradienį pranešė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir ragino imtis rimtų priemonių prieš taršą, nes dėl jos miršta daugiau nei šeši milijonai žmonių per metus, rašo agentūra AFP.

Anot PSO ekspertų, taršos problema aktualiausia miestuose, tačiau oras kaimo vietovėse yra daug prastesnis nei dauguma mano. Vargingesnės šalys kvėpuoja daug labiau užterštu oru nei išsivysčiusios šalys, taip teigiama PSO ataskaitoje. Tačiau tarša praktiškai turi įtakos visoms pasaulio šalims ir visoms visuomenės dalims.

Maria Neiro iš PSO visuomenės sveikatos ir aplinkos departamento ragino vyriausybes mažinti keliuose transporto mastus, gerinti atliekų tvarkymą ir skatinti maisto ruošimui naudoti švarų kurą.

Antradienį paskelbta ataskaita sudaryta remiantis duomenimis, surinktais iš daugiau nei 3 tūkst. miestų visame pasaulyje.

Išsiaiškinta, kad „92 proc. pasaulio populiacijos gyvena tokiose vietose, kur oro užterštumo lygis viršija PSO nustatytas ribas“.

Daugiausiai dėmesio kreipiama į pavojingas PM2.5 išmetamas kietąsias daleles. Į PM2.5 įeina tokie toksinai kaip sulfatas ir anglies monoksidas, kurie gali įsiskverbti giliai į plaučius ir širdies bei kraujagyslių sistemą.

Remiantis metiniu vidurkiu, oras, kurio kubiniame metre yra daugiau nei 10 mikrogramų PM2.5, laikomas neatitinkančiu standartų.

PSO apytikriai apskaičiavo, kad dėl oro taršos lauke ir patalpose kasmet miršta per 6 mln. žmonių. Anot organizacijos, beveik 90 proc. su oro tarša susijusių mirčių ištinka žemas ar vidutines pajamas gaunančiose šalyse. Labiausiai nukentėję yra Pietryčių Azijos ir Vakarų Ramiojo vandenyno regionai, įskaitant Kiniją, Malaiziją ir Vietnamą. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi