Mokslas ir IT

2012.06.25 10:40

Depresiją gydysime narcizais ir snieguolėmis?

LRT.lt2012.06.25 10:40

Tyrimo rezultatai patvirtina narcizų kaip laimės šaltinio vardą – gelsvieji pavasario liudytojai gali padėti išgyti nuo depresijos.

Tyrimo rezultatai patvirtina narcizų kaip laimės šaltinio vardą – gelsvieji pavasario liudytojai gali padėti išgyti nuo depresijos.

Mokslininkų teigimu, kvapniais žiedais pasipuošę augalai iš tikrųjų gali padėti išgydyti smegenų susirgimus, rašo telegraph.co.uk.

Tyrimai parodė, kad krino ir kriptanto – Pietų Afrikos snieguolių ir narcizų rūšių – junginiai geba peržengti kraujo-smegenų barjerą  – beveik neperžengiamą apsauginę sieną, izoliuojančią smegenis ir trukdančią patekti vaistams.

Ši apsauginė siena – pagrindinė problema ir trikdis gydant įvairias smegenų ligas (tarp jų – ir depresiją), mat vaistai arba išvis nepatenka į ląsteles, arba labai greitai pašalinami, sako Kopenhagos universiteto mokslininkai.

9 iš 10 junginių prasiskverbti į smegenis negali, rodo tyrimo rezultatai.

Tačiau profesoriaus Birgeno Brodeno teigimu, komponentai iš minėtųjų augalų – Pietų Afrikos narcizų ir snieguolių giminaičių – geba peržengti šį barjerą. Tai gali būti išeitis paieškose, kaip pernešti vaistus į smegenis ir gydyti jų susirgimus.

„Keli šių dviejų augalų junginiai gali peržengti kraujo-smegenų barjerą“, – mokslininkas sakė  „Pharmacy and Pharmacology “.

„Mes ištyrėme skirtingų junginių įtaką smegenų baltymams, atsakingiems už medžiagų išnešiojimą į smegenis. Tyrimo rezultatai – įkvepiantys. Radome keletą junginių, kuriuos, kaip kandidatus, naudingus smegenų ligoms gydyti skirtų vaistų gamyboje, reikės ištirti detaliau. Medicininio smegenų susirgimų gydymo srityje didžiausias iššūkis yra tai, kad vaistai negali peržengti kraujo-smegenų barjero. Smegenų kraujagyslės daugumai junginių yra nepralaidžios. Galima sakyti, kad baltymai išstumia vaistus iš ląstelių taip pat greitai, kaip ir juos atneša. Taigi labai svarbu surasti junginius, kurie sugebėtų „apeiti“ šią gynybos sistemą“, – aiškino mokslininkai.

Be abejonės, kaip tikina mokslininkas, dar reikės nemažai laiko, kol šie junginiai bus paversti naudojimui paruoštais vaistais, tačiau pirmas žingsnis – jau žengtas.  Dabar reikia kantrybės, atkaklumo ir laiko, kol bus išsiaiškinta, kurio augalo junginiai gali būti naudojami vaistų smegenų ligoms gamyboje.

„Maždaug 90 proc. visų potencialių vaistų neįveikia barjero arba būna labai greitai pašalinami. O štai gamtinės terapijos tyrimai yra vertingi įkvėpimo šaltiniai, suteikiantys labai naudingų žinių“, – džiaugėsi mokslininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt