Mokslas ir IT

2021.09.17 22:27

Mokslininkai įspėja, kad virusų gali būti „ir kitose visatos vietose“

LRT.lt2021.09.17 22:27

COVID-19 pandemija jau apvertė mums įprastą gyvenimą aukštyn kojomis ir privertė kai kuriuos žmones svarstyti galimybę palikti šią planetą, rašo „The Guardian“.

Tačiau mokslininkai įspėja, kad virusai gali būti sutinkami ne tik Žemėje – jų gali būti ir kitose visatos vietose, jei ten egzistuoja gyvybė.

Astrobiologas, kosmologas ir Arizonos valstijos universiteto Pagrindinių mokslo sampratų centro direktorius profesorius Paulas Daviesas sako, kad ateivių idėja varijuoja nuo mikrobinių gyvybės formų iki itin pažangių civilizacijų, kurios galbūt mums siunčia signalus.

Tačiau P. Daviesas pritaria idėjai, kad, norint palaikyti gyvybę, kad ir kokia forma ji reikštųsi, greičiausiai būtų reikalingi plataus spektro mikrobai ir kiti mikroskopiniai organizmai. Ir panašu, kad virusai – ar kažkas, atliekantis panašų vaidmenį, – galėtų būti viena iš šios struktūros sudedamųjų dalių.

„Virusai iš tiesų yra gyvybės tinklo dalis, – sako P. Daviesas. – Manyčiau, kad jei kitoje planetoje egzistuoja mikroorganizmai ir jei jų struktūra yra pakankamai tvari, ten vyksta ir sudėtingi apsikeitimo genetine informacija procesai.“

Anot P. Davieso, virusus galima laikyti mobiliais genetiniais elementais. Iš tiesų, daugelis tyrimų parodė, kad vykstant horizontalaus genų perdavimo procesui, virusų genetinė medžiaga buvo įtraukta į žmonių ir kitų gyvūnų genomus.

P. Davieso teigimu, nors mikrobų svarba gyvybei yra gerai žinoma, virusų vaidmuo dažnai nuvertinamas. Tačiau, jo nuomone, jei kituose pasauliuose egzistuoja ląstelių formos gyvybė, virusai ar kažkas į juos panašaus būtų reikalingi genetinei informacijai tarp tų ląstelių perduoti.

Nors mintis apie nežemiškus virusus gali išgąsdinti, P. Davieso manymu žmonėms nėra dėl ko panikuoti.

„Pavojingiausi tie virusai, kurie yra labai prisitaikę prie savo šeimininkų, – sako jis. – Jei iš tiesų egzistuoja kosminis virusas, tikėtina, kad jis mums nebūtų pavojingas.“

Nors dėl COVID mūsų požiūris į virusus tapo dar nepalankesnis, P. Davieso teigimu, ne visi jie yra blogi. „Tiesą sakant, dažniausiai jie yra geri“, – teigia jis.

Vienas iš teigiamų jų aspektų yra tai, kad fagais vadinami bakterijas užkrečiantys virusai gali padėti kontroliuoti bakterijų populiacijas, be to, įvairūs virusai siejami su daugybe kitų svarbių procesų, pradedant pagalba augalams išgyventi itin karštame dirvožemyje ir baigiant įtaka biogeocheminiams ciklams. Ir, kaip pažymi P. Daviesas, nemažą žmogaus genomo dalį gali sudaryti senųjų virusų liekanos.

„Dažnai girdime apie mūsų viduje esančią mikrobiomą, bet yra ir kosminė mikrobioma“, – aiškina P. Daviesas. Tačiau jis taip pat teigia, kad yra žmogaus ir kosmoso viroma ir kad virusai gamtoje atlieka labai svarbų vaidmenį.

„Manau, kad be virusų Žemės planetoje negalėtų egzistuoti nuolatinė gyvybė“, – sako jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt