Mokslas ir IT

2021.09.08 12:03

Pradėti 5G eksperimentai su piktžoles ravinčiu robotu-ūkininku

LRT.lt2021.09.08 12:03

Lietuvoje prasidėjus bulviakasiui, laukuose ir akmuo kruta, o netolimoje ateityje arimuose darbuosis robotai: „Telia“ Švedijoje atliko pirmuosius bandymus su robotu-ūkininku „Ekobot“, kuris, jungdamasis prie 5G tinklo, gali pats vienas, veikdamas autonomiškai, išravėti daržą. Toks sprendimas leistų ūkininkams automatizuoti kenkėjų šalinimą ir sumažinti pesticidų naudojimą žemės ūkyje, rašoma „Telia“ siųstame pranešime žiniasklaidai.

Atliekant eksperimentą ūkyje netoli Vesteroso miesto pajėgas apjungė roboto kūrėja, to paties pavadinimo kompanija „Ekobot“, „Telia“, tyrimų institutas RISE ir tinklo videosprendimų bendrovė „Axis Communications“. Jos siekė įvertinti, kaip robotas veikia ir jungiasi prie tinklo realiomis sąlygomis bei kokie techniniai sprendimai tam yra reikalingi.

Robotas-ūkininkas gali veikti be žmogaus įsikišimo ir automatiškai atskiria piktžoles nuo auginamų kultūrų. Tam, kad šį darbą atliktų tiksliai ir efektyviai, jam reikalinga kuo didesnė duomenų imtis. Kitaip sakant, kuo ilgiau robotas ravės laukus, tuo jo sukaupti duomenys leis tiksliau ir greičiau atskirti piktžoles ateityje.

Būtent dėl to reikalingas 5G ryšys. Ant roboto sumontuoti galingi sensoriai, tokie kaip multispektro kameros ir dirvos zondai, nepaliaujamai generuoja didelį duomenų kiekį, kuris yra siunčiamas į debesiją ir, čia jį išanalizavus, robotui grąžinami analizės rezultatai. „Ekobot“ taip pat galima valdyti nuotoliniu būdu, o tam reikalingas nenutrūkstamas ryšys realiu laiku.

Taigi robotui reikia greito, patikimo ir saugaus ryšio sprendimo. Šiomis savybėmis pasižymi 5G, užtikrinantis nejuntamą delsą ir didžiulį duomenų perdavimo greitį.

Bandymai patvirtino, kad ūkininkai ateityje galės robotams perleisti dalį rankiniu būdu atliekamų darbų ir sumažinti piktžoles naikinančių chemikalų naudojimą. Tokia produkcija bus sveikesnė, natūralesnė, kartu mažinant poveikį aplinkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt