Mokslas ir IT

2016.09.06 10:14

„Erdvėlaivis Žemė“ patirti pasaulio įvairovę kvies Kauno tvirtovės VII forte

LRT.lt2016.09.06 10:14

Kauno tvirtovės VII forte, Mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ metu, vyks Mokslo populiarinimo šventė „Mokslas kitomis spalvomis. Atrask. Pažink. Išbandyk“. Tai – puiki vieta patirti pasaulio įvairovę, pranešime spaudai rašo organizatoriai. Renginyje laukiami ne tik moksleiviai, bet ir šeimos su įvairaus amžiaus vaikais. 

Kaip rašoma pranešime, Kauno savivaldybė ir Kauno turizmo informacijos centras supažindins su būsimuoju Nacionaliniu mokslo ir inovacijų centru „Mokslo sala“, informuos apie mokslo centro ekspozicijas, demonstruos kitose valstybėse įkurtų mokslo centrų pavyzdžius. 

Kauno teritorinės muitinės pareigūnai pasakos apie muitinės veiklą ir muitininko profesiją, demonstruos mobiliųjų grupių automobilį ir specialią tikrinimo įrangą. Pasirodymą su augintiniais surengs ir apie muitinės tarnybinius šunis pasakos muitinės kinologas. 

„Japoko“ komanda pakvies išbandyti japoniškus „LaQ“ konstrukcinius žaislus. Tai kūrybiškumą skatinantis užsiėmimas visai šeimai. „Optronika“ Kauno Tvirtovės VII forto tamsioje galerijoje demonstruos naują gaminį – „Lazerinius debesis“. 

Keletas technologijų įmonių įsteigė klasterį „Blaster“. „Distris“, „E-Bros“, „Invenis“, „Telesoftas“, „AdeoWeb“ ir „SneakyBox“ atstovai demonstruos mokomuosius ir edukacinius eksperimentus. Forto kieme „Mokslas ir menas“ atstovas Simas Janulis parodys lankytojams įspūdingą azoto šou, o vėliau visus vaišins „mokslo  kulinarijos“ gaminiu – azondiu. Kompanija „No Magic“ kuria inžinerijos standartus ir tobulina šiais standartais paremtus inovatyvius sistemų inžinerijai skirtus modeliavimo sprendimus. 

Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA, skatindama jaunuolius rinktis inžinerinės krypties profesijas, pakvies į modernią STEAM laboratoriją – infomobilį. Infomobilyje, kurio ilgis siekia 17,5 m, sumontuoti 3D spausdintuvai, tekinimo ir frezavimo staklės, žmogaus fiziologinių savybių testavimo įranga, įvairūs mokomieji stendai. Kompiuterizuotose mokymo vietose bus galima išbandyti staklių valdymo bei gamybos ciklo simuliacines programas, pasigaminsite suvenyrų.

Kaniterapinės pagalbos centras demonstruos mini testą, kurį turi išlaikyti šuo, kad būtų pripažintas tinkamu kaniterapijos darbui. Galima bus pabendrauti su keturkojais terapeutais ir pasikonsultuoti su jų savininkais. N2 komanda stebins „Mokslo šturmu“ – vaizdingais įvairių mokslo sričių eksperimentais. Taip pat įrengs butelinių raketų dirbtuves. 

Lietuvos studentai ketina tapti pirmaisiais žmonėmis pasaulio istorijoje, išauginusiais augalą kitoje planetoje. Šventėje jis pristatys biologinį modulį, kuriame bus auginami augalai Mėnulyje. Lietuvos Zoologijos Sodas demonstruos Afrikos savanos gyvūnus. 

VDU Kauno botanikos sodo NSO laboratorijos demonstracijų erdvėje jūsų lauks įvairios interaktyvios chemijos ir biologijos užduotys, augalų pažinimo dirbtuvėlės, tirpalų atpažinimo reakcijos. VDU Kauno botanikos sodo, VDU GMF ir Kauno kolegijos Medicinos fakulteto jungtinės komandos programoje – demonstracijos tema „Gamta ir sveikata“.

VDU Informatikos fakulteto studentai kviečia persikelti į kitus pasaulius. Šioje demonstracijų erdvėje studentai pristatys įvairius virtualios realybės sprendimus, mintimis galima bus valdyti kompiuterius, gestais ir judesiais įsiskverbti į virtualias aplinkas. Pasitelkę mobilius įrenginius, lankytojai valdys mechatroninius maketus. 

KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Matematinio modeliavimo katedros darbuotojai papasakos apie vizualinės kriptografijos metodą, naudojamą žmogaus regos sistemos tyrimams. O Fizikos katedros darbuotojai – ką vertėtų kiekvienam žinoti apie radiaciją, jos naudą ir keliamus pavojus. 

Gausią demonstracijų programą parengė Kauno kolegijos darbuotojai ir studentai. Eksperimentinėse-kūrybinėse dirbtuvėse bus supažindinama su medienos apdirbimo įranga. 

Kauno kolegija šventėje pristatys ir Vienožinskio menų fakulteto studentų kūrybinių darbų parodą. Kauno informacinių technologijų mokyklos komanda pakvies į kompiuterių surinkimo varžybas. Šventės erdvėje bus demonstruojamas bepilotis orlaivis – „dronas“. 

Jau antrus metus į mokslo festivalio programą įsijungia jaunieji  tyrėjai – mokiniai. Kauno „Varpo“ gimnazijos gimnazistai kvies tyrinėti žmogaus kūną ir dalyvauti viktorinose. Jaunieji tyrėjai supažindins lankytojus su magneto ir geležies poveikiu, demonstruos, kaip magnetas ir magnetinis laukas sąveikauja su variu ir aliuminiu. Anykščių Jono Biliūno gimnazija festivalio programoje dalyvauja antrus metus. Šiemet gimnazistai išbandys savo jėgas, demonstruodami šventės lankytojams fizikinius eksperimentus.

Nuo 2009 metų Kauno tvirtovės VII fortą valdo nekomercinė viešoji įstaiga „Karo paveldo centras“. 2015 m., pradėjus aktyviai plėsti edukacinės laboratorijos veiklą, Kauno tvirtovės VII fortui buvo suteiktas Neformaliojo vaikų švietimo daugiafunkcio centro statusas. Edukacinė laboratorija kviečia į daugiau nei 30 skirtingų programų. Įdomiausius eksperimentus išvys ir mokslo populiarinimo šventės lankytojai. 

Fizikų komanda stebins kasdienybėje sutinkamų elektros dėsnių pritaikymu, o matematikai pakvies įsitikinti, jog pasitelkus kūrybiškumą bei tinkamas priemones, šis mokslas gali būti itin patrauklus. Po ištvermės pareikalausiančios kelionės mokslo pasaulyje renginio svečiai galės atsipūsti kairiajame artilerijos kieme įrengtose alpinizmo trasose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.