Mokslas ir IT

2016.09.01 13:07

Ekspertai apie IT raštingumą mokyklose: reikia susiimti

LRT.lt2016.09.01 13:07

Airija, Danija, Izraelis ar Pietų Korėja skaičiuoja, kad apie pusė ekonomikos augimo yra susiję su informacinėmis technologijomis. Viena to priežasčių – ir IT raštingumas, kurį plėtojant Lietuvai reikia rimtai susiimti, perspėja ekonomistai ir IT rinkos dalyviai.

„Danske Bank“ vyriausiasis analitikas Baltijos šalyse Rokas Grajauskas pastebi, kad išsivysčiusiose šalyse informacinės technologijos yra vienas iš sparčiausiai augančių ūkio sektorių.

IT sektoriaus svarba tik augs

„Akivaizdu, kad vis labiau plečiantis IT panaudojimui kasdieniuose mūsų gyvenimuose, šio sektoriaus svarba tik augs. Gali būti, kad po 10 ar 20 metų tai jau bus dominuojanti ūkio šaka. Šiandien IT sektorius paaiškina apie pusę ar net daugiau ekonomikos augimo tokiose šalyse kaip Airija, Danija, Izraelis ar Pietų Korėja.

Panašius IT sektoriaus augimo tempus pastaraisiais metais demonstruoja ir mūsų kaimynai estai. Be abejo, estams labai padėjo „Skype“ sėkmės istorija, prie kurios prisidėję kūrėjai ir šiandien toliau kuria labai sėkmingas IT įmones. Tačiau estams padėjo ir valdžios dėmesys, siekiant informacines technologijas kuo plačiau įdiegti kiekviename valstybės gyvenimo žingsnyje“, – pranešime spaudai cituojamas R. Grajauskas.

Anot jo, Lietuvoje mes taip pat turime ne vieną startuolių sėkmės istoriją, šalies programuotojais yra labai patenkintos ir Lietuvoje įsikūrusios užsienio įmonės.

„Taigi, potencialo tikrai turime. Ko trūksta, tai valdžios suvokimo, kad IT nėra tik prie kompiuterio mėgstančių sėdėti jaunuolių užsiėmimas, bet kad tai gali kurti didžiulę ekonominę naudą. Todėl norint išnaudoti šį potencialą, turime IT sektoriui skirti deramą dėmesį visais lygmenimis – tiek plečiant IT programų finansavimą universitetuose, tiek ir nukreipiant didesnius ES paramos srautus į šį sektorių“, – sakė R. Grajauskas.

IT – ne tik kompiuterinis raštingumas

Už švietimą atsakinga „Infobalt“ atstovė Monika Simaškaitė sako, kad reikia suprasti, kad IT mokymas – tai ne tik kompiuterinis raštingumas.

„IT mokymas yra logika, algoritmavimo ir analitiniai įgūdžiai, procesų sekos supratimas ir kita. Prieš kurį laiką didesnį valstybės dėmesį į švietimą sutelkę suomiai ir pietų korėjiečiai, šiandien gali džiaugtis lyderiaujančiomis švietimo sistemomis pasaulyje ir stipriomis ekonomikomis, o estai, ėmęsi veiksmų švietime dešimtmečiu anksčiau nei lietuviai, šiandien lenkia mus ne tik šioje srityje“, – sakė M. Simaškaitė.

Jos nuomone, šiandien dėmesys turi būti skirtas ne tik IT kaip atskiro dalyko mokymui, bet jos turi būti naudojamos horizontaliai – kaip įrankis ir metodai visuose dalykuose ir pamokose.

M. Simaškaitė priduria, kad Lietuvos mokyklose reikia pakeisti koncepciją ir metodus, kaip dirbama su tiksliųjų mokslų įgūdžių ugdymu, kai klasėje sėdi Z kartos atstovai.

„Mokytojui didaktiniai įgūdžiai šiandien yra tapę dar svarbesni nei buvo iki naujųjų technologijų atsiradimo. Mokytojas turi sudominti vaiką mąstyti ir padėti suprasti, jis šiandieną nėra tik žinių ir informacijos šaltinis. O jam turi būti suteiktos visos galimybės mokytis ir ugdyti save sparčiai technologiškai besikeičiančiame pasaulyje“, – sakė M. Simaškaitė.

Nepakanka IT kurso 9-10 klasėje

Europos parlamento narys Antanas Guoga, Vilniuje vyksiančio modernių technologijų ir verslumo renginio #SWITCH! sumanytojas ir organizatorius, sako, kad kiekvienas Lietuvos jaunas žmogus gali būti sėkmingas. Reikia tik rasti tą sritį, kurioje jo veikla būtų užprogramuota sėkmei.

„Norime būti sėkminga, pasaulyje konkurencinga šalis? Privalome jau dabar labai atsakingai ruošti jaunąją kartą skaitmeninio pasaulio iššūkiams. Dviračio išradinėti nereikia. Pasaulyje yra puikių patirčių, kurias galime pritaikyti čia,  Lietuvoje.  Šiandien IT nebėra tik programavimas. Tai daugelį mokslų, kūrybą, verslą  apimanti realybės dalis. Nepakanka sauso IT kurso kokioje 9 – 10 klasėje. Ko mums reikia, tai visuotinė ir šiuolaikiška vaikų pažintis su IT“, – teigė A. Guoga

Rugsėjo 8 – 9 d. Vilniuje vyks jau antrasis, didžiausias Baltijos regione modernių technologijų ir verslumo renginys #SWITCH!, kurio dalis, skirta jaunimui. Įkvepiančiomis istorijomis iš vizionierių lūpų, e. verslų „vilkai“ plačių užmojų pavyzdžiais ir padrąsinimu moksleiviai bus skatinami sieti savo ateitį su skaitmeniniu pasauliu. Planuojama, kad renginyje dalyvaus 10 tūkstančių dalyvių – moksleivių, studentų, profesionalų, verslininkų, viešojo sektoriaus atstovų, be to, bus siekiama Gineso pasaulio rekordo – didžiausios programavimo pamokos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt