Mokslas ir IT

2021.08.10 22:27

Pasauliui gresia dar viena katastrofa: Golfo srovė silpsta, o tai gali negrįžtamai pakeisti mūsų klimatą

LRT.lt2021.08.10 22:27

Viena iš svarbiausių vandenyno srovių sistemų, reguliuojančių Šiaurės pusrutulio klimatą, dėl klimato kaitos gali būti arti visiško žlugimo, atskleidė naujas tyrimas.

Atlanto vidurio grįžtamoji cirkuliacija (AMOC), kuriai priklauso ir Golfo srovės sistema, reguliuoja didžiąją dalį pasaulio klimato, rašo „Space“. Remiantis nauja analize, Golfo srovė „beveik visiškai prarado savo stabilumą per pastarąjį šimtmetį“. Srovės veikia kaip konvejerio juostos, pernešančios šiltą ir sūrų vandenį iš tropikų į šiaurę, o šaltą vandenį – atgal į pietus. Pastebėta, kad šios srovės yra silpniausios per visą tūkstantmetį ir gali artėti prie visiško išnykimo.

Golfo srovės išnykimas turėtų katastrofiškas pasekmes viso pasaulio klimato sistemai, tai sukeltų jūros lygio kilimą Atlanto regione, atšalimą ir didesnes audras, sutrikdytų liūčių laikotarpius, kuriais milijardai žmonių kliaujasi augindami pasėlius Afrikoje, Pietų Amerikoje ir Indijoje, praneša Jungtinės Karalystės meteorologijos tarnyba.

Tyrimo autoriai mano, kad tokie padariniai gali ištikti netrukus po to, kai vandenyno srovių sistema peržengs kritinį lūžio tašką.

„Išvados patvirtina vertinimą, kad AMOC susilpnėjimas nėra tik svyravimas ar linijinis atsakas į kylančią temperatūrą, bet greičiausiai reiškia artėjimą prie kritinės ribos, kurią peržengus cirkuliacijos sistema gali žlugti“, – pranešime teigia Niklasas Boersas, Potsdamo instituto tyrėjas klimato poveikio tyrimams, vienas iš atlikto tyrimo autorių.

Duomenys, surinkti iš ankstesnių Atlanto ledo šerdžių analizių ir kitų geologinių įrašų, rodo, kad AMOC gali egzistuoti dviejose stabiliose būsenose: stipresnėje, greitesnėje būsenoje, kuria žmonės remiasi šiandien, ir kitoje, kuri yra daug lėtesnė ir silpnesnė. Pasak N. Boerso, dviejų būsenų egzistavimas reiškia, kad „staiga pereiti iš vienos būsenos į kitą yra iš esmės įmanoma“.

Tai reiškia, kad srovė gali silpnėti tol, kol pasieks lūžio tašką ir pereis iš stipresnės būsenos į silpnesnę. Tai greitai pakeis klimatą visame Šiaurės pusrutulyje, todėl jis nebebus toks nuosaikus, koks yra dabar.

Naujajame tyrime bandoma išspręsti klausimą, keliantį karštas diskusijas tarp mokslininkų, tiriančių vandenynų sroves: ar neseniai įvykęs AMOC susilpnėjimas reiškia, kad srovės tiesiog cirkuliuos šiek tiek lėčiau, bet taip, kad žmonės dar galėtų šį silpnėjimą sustabdyti sumažindami anglies dvideginio kiekį, ar AMOC visgi pereis prie vis silpnesnės būsenos, kurios šimtus metų nepavyko pakeisti.

„Skirtumas yra esminis“, – sakė N. Boersas. Jei pastaroji teorija būtų teisinga, tai reikštų, kad „AMOC pasiekė savo kritinę ribą, kurią viršijus gali įvykti esminis ir praktiškai negrįžtamas perėjimas prie silpnos būsenos.“

Blogos naujienos planetai: išanalizavę Atlanto vandenyno jūros paviršiaus temperatūrą ir druskingumą, tyrimą atlikę mokslininkai padarė išvadą, kad praėjusio šimtmečio srovės susilpnėjimas greičiausiai buvo susijęs su negrįžtamu stabilumo praradimu.

Klimatą kontroliuojančių vandenyno srovių cirkuliacija labai priklauso nuo to, ar iš pietų tekantis sūrus vanduo gali nugrimzti žemiau ir išstumti šaltesnį šiaurinį vandenį. O tam įtakos turi tai, ar pietinis vanduo yra tankesnis nei šiaurinis. Vandens tankis daugiausia priklauso nuo jo temperatūros ir druskingumo.

Tirpstant ledynams vanduo tampa šiltesnis ir ne toks druskingas, taip pat ir mažiau tankus, todėl šiltoji srovė nenugrimzta giliau. Tai gali sustabdyti Golfo srovės cirkuliaciją ir, kaip jau minėta, negrįžtamai pakeisti pasaulio klimato sistemą.

Tyrimo duomenys publikuoti „Nature Climate Change“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt