Mokslas ir IT

2021.08.05 09:33

Mokslininkai sukūrė paprastą kūrybiškumo testą – galite per porą minučių pasitikrinti, kokie kūrybingi esate

LRT.lt2021.08.05 09:33

Kūrybiškumas yra unikali žmogaus savybė, kurią sunku apibūdinti ir, greičiausiai, pamatuoti. Tačiau tai nereiškia, kad mokslininkai nebandė to padaryti. Tyrime, publikuotame „PNAS“ žurnale mokslininkai pasiūlė naują ir stebėtinai paprastą būdą, kaip pasitikrinti, koks kūrybiškas esate, rašo CNN.

Testas užtrunka vos kelias minutes, jo metu tereikia sugalvoti 10 daiktavardžių, kurie yra tarpusavyje nesusiję ir pagal savo reikšmę kiek įmanoma labiau vienas nuo kito nutolę. Surinkti balai parodo, koks kūrybiškas jūs esate, teigė Jay Olsonas, Harvardo universiteto doktorantas ir vienas iš tyrimo autorių.

„Užduotis gali būti objektyviai ir automatiškai įvertinta, tai reiškia, kad jai nereikia, kad žmonės patys subjektyviai įvertintų atsakymus“, – sakė jis. „Ši užduotis taip pat greičiau užbaigiama nei dauguma kitų kūrybiškumo testų; daugelis žmonių tai atlieka per mažiau nei dvi minutes.“

Šį testą anglų kalba galima atlikti čia.

Testas konkrečiai matuoja vieną kūrybiškumo komponentą, vadinamą divergentiniu mąstymu, tai yra gebėjimas generuoti įvairius sprendimus atviroms problemoms. Vis dėlto, atliekant šią užduotį negalima pamatuoti kito svarbaus kūrybiškumo komponento, kurį psichologai vadina konvergenciniu mąstymu. Tai nematuoja kito komponento – tai, ką psichologai vadina konvergentiniu mąstymu, arba problemų sprendimu, atsižvelgiant į įvairius apribojimus.

„Testas matuoja divergentinį mąstymą ir verbalinį kūrybiškumą, kurie yra svarbūs, tačiau riboti viso kūrybiškumo aspektai. Mūsų užduotis nenuspės jūsų kūrybinių kulinarinių įgūdžių, tačiau numatys įvairių tipų problemų sprendimo rezultatus, o tai rodo, kad ši užduotis padaro daugiau nei tiesiog išmatuoja žodyną“, – sakė J. Olsonas.

Vis dėlto ateityje mokslininkams reikės daugiau tyrimų, kad būtų galima įvertinti, kaip tokia užduotis yra susijusi su kitais žodiniais sugebėjimais ar intelektu plačiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.