Mokslas ir IT

2021.08.04 11:44

Vakcinos savaime pandemijos nesustabdys – mokslininkai sako, kad reikia dėvėti ir kaukes, kol dauguma gyventojų bus paskiepyti

LRT.lt2021.08.04 11:44

Vien tik vakcinacija nesustabdys naujų viruso atmainų plitimo – netgi atvirkščiai, nesiimant papildomų priemonių, naujų SARS-CoV-2 variantų gali atsirasti vis daugiau, praėjusį penktadienį perspėjo mokslininkai.

Jų teigimu, žmonės turėtų dėvėti kaukes ir imtis kitų žingsnių siekiant sustabdyti infekcijos plitimą, kol beveik visa populiacija bus paskiepyta, rašo CNN.

Mokslininkų duomenys publikuoti žurnale „Nature Scientific Reports“. Tyrėjai palaiko nepopuliarią JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro rekomendaciją pilnai paskiepytiems žmonėms dėvėti kaukes tose vietose, kuriose galimas didesnis užkrečiamumas koronavirusu.

„Mes nustatėme, kad greitas skiepijimo tempas sumažina vakcinai atsparios atmainos atsiradimo tikimybę“, – rašė komanda. Tačiau taip pat mokslininkai atkreipė dėmesį, kad sušvelninus kitus reikalavimus dėl asmeninės apsaugos priemonių naudojimo, tikimybė atsirasti naujiems koronaviruso variantams padidėja. Jų teigimu, reikėtų apsvarstyti galimybę išlaikyti kaukių dėvėjimo ir socialinio atstumo laikymosi reikalingumą per visą skiepijimo laikotarpį.

„Kai dauguma žmonių yra skiepijami, vakcinai atspari atmaina turi pranašumą prieš pradinį viruso variantą. Tai reiškia, kad vakcinai atsparios atmainos greičiau plinta populiacijoje tuo metu“, – sakė Simonas Rella iš Austrijos Mokslo ir technologijų instituto.

Tačiau jei bus išlaikytos ne farmacinės intervencijos, tokios kaip kaukių dėvėjimas ir socialinio atstumo laikymasis, virusas mažiau plis ir mutuos. „Yra tikimybė pašalinti vakcinai atsparias mutacijas iš populiacijos“, – teigė S. Rella.

Tyrėjų atliktos išvados rodo, kad valdžios atstovai turėtų atsispirti pagundai panaikinti apribojimus norint gyventojus apdovanoti už vakcinaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.