Mokslas ir IT

2021.08.23 22:38

Susipažinkite su „varle zombiu“ – nauja Amazonės džiunglėse aptikta rūšimi

LRT.lt2021.08.23 22:38

Tamsu. Aplinkui nė gyvos dvasios. Krenta stambūs lietaus lašai. Staiga pasigirsta keistas garsas – metas kasti. Žmogus kasa žemę plikomis rankomis, kol iki kaklo paskęsta purve. Bet sustoti nevalia. Jo tikslas – surasti paslaptingą būtybę, leidžiančią šį garsą. Iki šiol negirdėtą garsą, rašo „Deutche Welle“.

Iš pirmo žvilgsnio tai galėtų būti scena iš siaubo filmo ar trilerio. Tačiau iš tiesų ji neturi nieko bendra su zombių apokalipse. Taip vokiečių herpetologas (varliagyvių ir roplių specialistas) Raffaelis Ernstas apibūdino savo patirtį, bandant identifikuoti varles Amazonės džiunglėse. Reikia pasakyti, kad jo pastangos atsipirko.

R. Ernstas buvo vienas iš tų, kurie aptiko naują rūšį, kurią nemoksliškai pavadino „varle zombiu“. Nors oranžinėmis dėmėmis išmarginto 40 mm dydžio varliagyvio išvaizda išties įspūdinga, tai nėra iš numirusiųjų prisikėlęs monstras.

„Tiesą sakant, tokį vardą parinkome dėl to, kad patys tyrinėtojai pasidaro panašūs į monstrus, kol iškasa šias varles iš po žemių“, – pasakoja R. Ernstas. Gyvūnai dažniausiai būna aktyvūs naktį ir skleidžia tik šiai rūšiai būdingus garsus.

„Tad išgirdę dar negirdėtą varliagyvių balsą, galite būti praktiškai tikri, kad aptikote naują rūšį, – sako jis. – O tada tenka juos iškasti, nes jie gyvena po žeme ir dažniausiai išlenda tik lietui lyjant.“

Naujų rūšių atradimas

R. Ernstas dvejus metus praleido Amazonės atogrąžų miškuose Gajanoje (Pietų Amerika), dažniausiai vienas vykdydamas lauko tyrimus savo daktaro disertacijai. Pirminis jo tikslas buvo ištirti žmogaus sukelto biologinės įvairovės nykimo poveikį, pasitelkus varliagyvių pavyzdį. Tačiau tada jis rado varlę. Anot mokslininko, tokią likimo dovaną lėmė „žinojimas, ką daryti, kur ieškoti, ir milžiniška sėkmė“.

Netrukus po to R. Ernstas prisijungė prie tarptautinės tyrėjų grupės, kad daugiau sužinotų apie gyvūną. Galų gale jie aprašė tris skirtingas tos pačios genties, vadinamos Synapturanus, rūšis. Varliagyviai buvo aptikti vadinamajame Gvianos skyde, kuris apima tropinių atogrąžų miškų teritorijas visoje Gajanoje, Prancūzijos Gvianoje ir Brazilijoje. Apie varles čia žinoma mažai, nes jos gyvena itin atokiose vietose.

„Ne taip lengva jas surasti ar surinkti, nes jų aktyvumo laikas tikrai trumpas“, – aiškina R. Ernstas. Remdamiesi savo tyrimais, mokslininkai apskaičiavo, kad gali būti šešis kartus daugiau tos pačios genties rūšių, kurios dar nebuvo aptiktos.

R. Ernsto aistra varliagyviams ir ropliams pasireiškė jau ankstyvoje vaikystėje. „Pirmąją gyvatę gavau būdamas septynerių ar panašiai“, – prisimena jis. Tad visiškai natūralu, kad taip besąlygiškai savo profesijai atsidavęs žmogus atrado naują varlių rūšį. Tačiau jis pats patikslina, kad varliagyvių atveju naujų rūšių pasitaiko gana dažnai. „Naujai atrastų stuburinių rūšių skaičius yra pakankamai nemažas, todėl dauguma lauko tyrimuose dalyvaujančių mokslininkų galiausiai susiduria su naujais taksonais.“

Visgi šis atradimas sukelia prieštaringų emocijų, nes varliagyviai yra viena iš sparčiausiai nykstančių stuburinių grupių. „Kai tik atrandame naujas rūšis, visada pagalvojame apie tai, kad tuo pačiu metu kitas rūšis prarandame, ir prarandame daugiau nei naujai atrandame, net nespėję jų deramai aprašyti“, – apgailestauja R. Ernstas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt