Mokslas ir IT

2021.08.02 22:01

Rūpinkitės dantimis – nuo to gali priklausyti, ar senatvėje susirgsite demencija

LRT.lt2021.08.02 22:01

Kaip rodo Niujorko universiteto Rory Meyerso slaugos koledžo atliktas tyrimas, dantų praradimas gali būti siejamas su kognityvinės funkcijos silpimu (angl. cognitive decline) ir demencija. Visgi tokio paties poveikio dantų protezus nešiojantiems suaugusiesiems tyrėjai nepastebėjo, rašo „Science Focus“.

Mokslininkai išanalizavo 14 dantų netekimo ir kognityvinių funkcijų sąsajas nagrinėjančių tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 34 tūkst. suaugusiųjų. Buvo nustatyta, kad net ir kontroliuojant kitus veiksnius, dantų netekimas gali būti siejamas su 1,48 karto didesne kognityvinės funkcijos silpimo rizika ir 1,28 karto didesne demencijos rizika.

Tačiau nešiojantiems dantų protezus tokia rizika įžvelgta nebuvo. Tiesą sakant, tokiems asmenims mokslininkai nenustatė reikšmingo ryšio tarp dantų netekimo ir kognityvinės funkcijos silpimo. Žmonėms, neturintiems dantų, dažniau pasireiškė pažinimo funkcijos sutrikimų, jei jie nenešiojo protezų.

Jau anksčiau mokslininkai buvo atskleidę ryšį tarp burnos sveikatos ir kognityvinių sutrikimų bei demencijos, nors nebuvo iki galo aišku, kas juos sukelia. Buvo svarstymų, kad netekus dantų, suprastėja kramtymo funkcija, todėl smegenims gali imti trūkti maistinių medžiagų. Kiti tyrimai parodė sąsają tarp dantenų ligų ir Alzheimerio ligos. Kita vertus, gali būti, kad dantų netekimas yra socialinio ir ekonominio nepritekliaus simptomas, kuris taip pat yra kognityvinės funkcijos silpimo rizikos veiksnys.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad kiekvienas prarastas dantis padidina kognityvinių sutrikimų riziką 1,4 proc., o demencijos riziką – 1,1 proc. Jie tai vadina „dozės-poveikio“ santykiu, t. y. kuo rimtesnė priežastis (dantų netekimas), tuo ryškesnis poveikis (kognityvinės funkcijos silpimas).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.