Mokslas ir IT

2021.07.28 10:11

Profesorius apie nerimą dėl rudens: logiška būtų apriboti kontaktus būtent tų, kurie yra virusui neatsparūs

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.07.28 10:11

Daugėjant COVID-19 atvejų, vis labiau baiminamasi ketvirtosios bangos. Jei rudenį turėsime aktyvų užsikrėtimų plitimą, dar iki sulaukiant didžiulių skaičių būtų logiška apriboti kontaktus būtent tų žmonių, kurie virusui neatsparūs – nepasiskiepiję (ar nepersirgę), sako LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas.

Vyriausybė jau trečiadienį spręs dėl galimybių paso, kuriuo rudenį galės naudotis tik paskiepyti ir persirgę žmonės. Pasak ekonomikos ir inovacijų ministrės, svarstoma, ar leisti daugiau paslaugų ir veiklų tik galimybių pasą turintiems gyventojams. Anot profesoriaus M. Stankūno, Ekspertų taryboje šiuo metu konkretūs ribojimai nėra svarstomi. Tačiau jis pažymi, kad turima vis daugiau duomenų, kurie rodo, kad pasiskiepiję nuo COVID-19 asmenys virusą platina gerokai mažiau, rizika gerokai mažesnė užsikrėsti patiems, lyginant su nepaskiepytaisiais. Tad būtų logiška riboti virusui neatsparių asmenų kontaktus.

Stankūnas apie COVID-19 statistiką: šalyse, kur daug pasiskiepijusiųjų, rodikliai yra mažesni

„Jei turime atvejų plitimą, o jis vyksta dėl kontaktų, tai logiška būtų apriboti kontaktus būtent tų, kurie yra virusui neatsparūs. Tai galėtų būti esant žemiems skaičiams. Tai gali būti laisvalaikio zonos, kur daugiausia susirenka jauni žmonės. Nes matome statistiką, kad virusas būtent plinta tarp jų. Galbūt naktinių klubų, sporto klubų, renginių apribojimas. Jei situacija eis blogėjančia linkme, galima bus svarstyti ir kitas priemones, bet jos gali būti per ankstyvos“, – sako M. Stankūnas.

Ko mes galima tikėtis rudenį – ar mūsų šalyje sulauksime ryškaus užsikrėtimų gausėjimo? Pasak LSMU profesoriaus, dabartinis atvejų augimas tikrai rekordinis ir kelia nerimą, bet dar sunku pasakyti, kiek ši banga augs. Pasak jo, stebint kitų šalių patirtį galima matyti tam tikras tendencijas. „Lietuvoje galbūt atsikartos kitų šalių geroji patirtis ir matysime gerokai mažesnį užkrovimą sveikatos sistemoje – mažiau sunkių kovidinių ligonių“, – ir optimistinį variantą svarsto M. Stankūnas.

Profesorius taip pat pabrėžia – ten, kur vakcinuotųjų procentas didelis, siekia bent 70 proc., mirštamumo nuo COVID-19 rodikliai yra maži – siekia apie 0,1-0,2 procento.

Daugiau – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.