Mokslas ir IT

2021.07.27 09:00

Mokslininkai piktinasi sprendimu nesuteikti paveldo objekto statuso Didžiajam barjeriniam rifui: tai nesiremia mokslu

Jolanta Paškevičiūtė, Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.27 09:00

Australijos mokslininkai sako esantys nusivylę UNESCO sprendimu nesuteikti paveldo objekto statuso šalia Australijos Šiaurinės pakrantės besidriekiančiam Didžiajam barjeriniam rifui. Mokslininkai sako, kad rifo būklė prasta ir jam gresia pavojus, o toks UNESCO sprendimas, esą priimtas ne remiantis mokslu, bet nulemtas politikos.

Šylantys vandenys ne į naudą didžiausiam pasaulyje koralų rifui, kurio ilgis – 2 tūkst. kilometrų. UNESCO rekomendavo, kad pasaulio paveldo komitetas jam suteiktų objekto, kuriam gresia pavojus, statusą, bet sulaukė piktos Australijos Vyriausybės reakcijos. Po įnirtingų pastangų jai pavyko pasiekti, kad balsavimas UNESCO komitete būtų atidėtas dvejiems metams. Triumfuoja interesai, ne mokslas, o rifas kenčia, piktinasi mokslininkai.

„Pačios Australijos Vyriausybės mokslininkai sako, kad rifo būklė apverktina, kad jis nyksta. Tikrai, sunku įsivaizduoti, kad rifas galėtų būti blogesnės būklės“, – tikina organizacijos „Greenpeace“ atstovas Davidas Ritteris.

Žinios. Jau 9 savivaldybės patenka į raudonąją zoną, prasčiausia padėtis – Palangoje

Vienintelė iš UNESCO komiteto narių Norvegija laikėsi nuomonės, kad rifui gresia pavojus, bet sprendimai priimami bendru sutarimu.

„Australijos Vyriausybė stengiasi, kad koralų rifas neatsidurtų paveldo objektų, kuriems gresia pavojus, sąraše, kad apsaugotų nardytojų turizmą. Bet jam didžiausią pavojų kelia Australijos Vyriausybės simpatijos iškastiniam kurui. Nėra įrodymų, kad turistai liautųsi lankyti kitus pasaulio paveldo objektus, atsidūrusius nykstančiųjų sąraše“, – sako Koralų rifų studijų centro ekspertas, profesorius Terry Hughesas.

Australijos Vyriausybė spaudžiama neleisti, kad būtų plečiamos anglių kasyklos, mažinti iškastinio kuro naudojimą, tačiau delsia, nes tuomet sumažės darbo vietų. Skaičiuojant vienam gyventojui, Australijoje viena didžiausių pasaulyje tarša anglies dvideginiu. Pasak mokslininkų, dėl ir nyksta ir Didysis koralų rifas, kuriam Australijos Vyriausybė nenori suteikti objekto, kuriam gresia pavojus, statuso.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.