Mokslas ir IT

2021.07.21 19:58

Nepraleiskite įspūdingos galimybės: danguje – fantastiškų debesų kompozicija, kuri sugrįš tik po metų

LRT.lt2021.07.21 19:58

Mėgstančius fiksuoti netikėtus ir retus gamtos reiškinius – puikios pastarųjų naktų galimybės. Ilgai vakarojantys pastarosiomis dienomis užfiksuoja sidabriškuosius debesis, reiškinį, kuris netrukus iš Lietuvos padangių pasitrauks.

„Nors sezonas jau baigiasi, tačiau praėjusią naktį Lietuvoje dar buvo matomi labai ryškūs sidabriškieji debesys (trumpinys – NLC). NLC pasirodė apie 22:30 val., patys ryškiausi buvo matyti apie 23 val. Po 00:00 val. debesų žibėjimas nuslopo ir jie matėsi tik arti horizonto, tačiau paryčiais (3–4 val.) vėl ryškiai sužibo“, – rašoma Lietuvos hidrometeorologinės tarnybos socialiniame profilyje.

Specialistai teigia, kad dabar, liepos pabaigoje, Saulė jau gerokai daugiau paneria po horizontu ir net apie 80 km aukštyje esantys sidabriškieji debesys kasdien vis labiau pasineria į mūsų planetos šešėlį.

„Artimiausiomis dienomis dar gali pasisekti juos pamatyti, tačiau išvysti įspūdingą vaizdą tikimybė vis labiau mažėja. Rugpjūtį šie debesys galiausiai išnyksta ir vėl pasirodo tik kitų metų birželį“, – ragina pasinaudoti galimybe meteorologai.

LRT.lt primena, kad sidabriškieji švytintys debesys yra sezoninis reiškinys, Šiaurės pusrutulyje matomas nuo gegužės iki rugpjūčio, o Pietų pusrutulyje – nuo lapkričio iki vasario. Juos pastebėję žmonės stebisi ir negali atsigrožėti – kaip naktį gali švytėti debesys?

Kaip praėjusiais metais rašė žvaigždėto dangaus apžvalgininkas, etnokosmologas Jonas Vaiškūnas, nors iki šiol jų kilmė lieka neaiški, linkstama manyti, kad jie yra sudaryti iš smulkių ledo kristalų, nors neatmestina nuomonė, kad tai švyti atmosferoje susikaupusios kosminės arba vulkaninės dulkės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.