Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Elektra iš gravitacijos ir žmogaus jėgos

„Lietuvos žinios“2015.09.08 13:45

Daugybė besivystančių šalių gyventojų tebenaudoja žibalines lempas, nes elektros linijos jų nepasiekia. Tačiau vargstančiųjų buitį gali palengvinti naujas išradimas – pati elektrą gaminanti lempa.    

Daugybė besivystančių šalių gyventojų tebenaudoja žibalines lempas, nes elektros linijos jų nepasiekia. Tačiau vargstančiųjų buitį gali palengvinti naujas išradimas – pati elektrą gaminanti lempa.

Visame pasaulyje apie 1,5 mlrd. žmonių vis dar gyvena be elektros, o išlaidos sveikatą žalojančiam žibalui pasiglemžia didelę dalį jų pajamų. Pasaulio banko duomenimis, skurstančios šeimos žibalui išleidžia apie 10 proc. savo pajamų – maždaug 36 mlrd. JAV dolerių (apie 95 mlrd. litų) per metus. Mėginimai įrengti bendruomenėms saulės jėgaines nepasitvirtino dėl itin didelės jų kainos ir techninių sunkumų. Senų automobilių akumuliatorių naudojimas taip pat pasirodė pernelyg sudėtingas.

Elementari idėja

Nauja technologija paremta gerokai paprastesniu dalyku – gravitacija. Pramoninių įrenginių dizaineriai britai Martinas Riddifordas ir Jimas Reevesas sukūrė ananaso dydžio lempą, kuriai elektrą gamina 11,3 kg sveriantis svarstis. Per pusę valandos jis nuslenka žemyn apie 1,8 metro. Trinties jėga suka mažytį tylų motorą, kurio apsukos per minutę siekia tūkstančius kartų, ir taip gamina elektrą šviesos diodų lemputei. „Gravity Light“ pavadintas žibintas šviečia truputį ryškiau negu žibalinė lempa ir reikalauja šiek tiek žmogaus pastangų – svarsčiui nusileidus jį reikia pakelti rankomis, kad žibintas vėl šviestų.

57 metų M.Riddifordui, įmonės „Therefore“ bendraturčiui, idėja pagaminti tokį įrenginį šovė prieš ketverius metus. „Man kilo vizija, kad žmogaus jėgą būtų galima ne sukaupti baterijoje, o panaudoti kaip potencinę energiją“, – prisiminė kūrėjas.

Nuo vargšų iki turistų

Paprastumas ieškant genialumo – šiam dizaineriui ne naujiena. Anksčiau jis dirbo su „Toshiba“, „Samsonite“ ir „Nike“, o pats išgarsėjo sukūręs skaičiuotuvą su skaičių formos mygtukais. Pirmasis šviestuvo prototipas buvo gana didelis, pagamintas iš dviračio rato ir prisukamo LED prožektoriaus. Tačiau per ketverius metus kūrėjas lempą patobulino taip, kad pigus plastikinis prietaisas tapo kompaktiškas ir patvarus.

Pasak M.Riddifordo, sunkiausiai sekėsi pasiekti, kad svarmens tempiama juostelė neužstrigtų ir nesulaužytų žibinto, bet atliekant daugybę eksperimentų problema buvo išspręsta. Šią vasarą Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos ir Vidurio Rytų gyventojai „Gravity Light“ pirmą kartą išbandys realiomis sąlygomis. M.Riddifordo komanda, pašalinusi paskutinius trūkumus, planuoja paleisti prietaisą į prekybą. Ši lempa turėtų kainuoti vos 5 JAV dolerius (apie 13 litų).

Manoma, kad ji tiks ne tik skurdžiai gyvenančioms šeimoms, bet ir stovyklautojams ar nelaimės ištiktiems žmonėms. Gravitacine lempa susidomėjo ir garsenybės. Pavyzdžiui, „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas pavadino ją „gana šaunia inovacija“. „Therefore“ sulaukė siūlymų bendradarbiauti iš įvairiausių organizacijų – pradedant gaiviųjų gėrimų gamintojais ir baigiant JAV Gynybos departamentu. Tačiau M.Riddifordas užtikrino, kad lempa „Gravity Light“ bus prekiaujama tik baigus bandymus.