Mokslas ir IT

2016.08.12 23:00

Technologija, kuri naudoja kalmaro dantis „užsiūti“ suplyšusius drabužius

LRT.lt2016.08.12 23:00

Ar svajojate, kad įdriskus kokiam nors jūsų tuo metu nešiojamam drabužiui, jis užsisiūtų? Walteris Dressickas iš Karinio laivyno tyrimų biuro ir Melikas Demirelis iš Pennsilvanijos universiteto sukūrė technologiją, kur sujungia du atskirus medžiagos gabalus.

Šie tyrėjai su komanda sukūrė autonomiškai veikiančią technologiją, kuri susiuva įvairius audinius: medvilnę, liną ir vilną, rašoma „ACS Applied Materials and Interfaces“.

Mokslininkai panaudojo netikėtą produktą iš gamtos, kad sukurtų technologiją. Jie pritaikė proteiną iš kalmarų dantų. Panašaus tipo proteinas randamas vorų šilke – šios medžiagos tvirtos ir elastingos.

Kad drabužio skiautės „susisiūtų“, reikia du medžiagos gabalėlius pamerkti į vandenį su kalmaro dantų proteinais trumpiau nei minutei.

Toks dviejų dalių sujungimo būdas gali būti naudojamas ne tik drabužiams susiūti, bet ir kasdienėje veikloje. Mokslininkai tikisi, kad technologiją bus galima pritaikyti ir karyboje – kalmarų dantų proteinai galėtų sukurti barjerą nuo cheminių medžiagų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt