Mokslas ir IT

2021.07.16 15:39

Kas nutinka, kai sulaikote žarnyno dujas?

LRT.lt2021.07.16 15:39

Ar kada nors teko atsidurti tokioje situacijoje, kai pagadinti orą būtų buvusi didžiulė gėda, todėl teko sulaikyti žarnyne susikaupusias dujas? Tenka pripažinti, kad taip yra nutikę visiems. Tačiau ar tai paveikia sveikatą?

Iš kur atsiranda dujos?

Žarnyne dujos atsiranda iš skirtingų šaltinių. Jos gali susikaupti dėl nuryjamo oro, anglies dioksido, susidarančio tada, kai skrandžio rūgštis plonojoje žarnoje susimaišo su bikarbonatu. Dujas taip pat gali išskirti bakterijos, esančios storojoje žarnoje.

Nors manoma, kad šios dujos atlieka specifines užduotis, turinčias įtakos sveikatai, prisikaupus per daug žarnyno dujų, gali atsirasti pilvo pūtimas, skausmas, gurgimas, raugėjimas ir dažnas oro gadinimas.

Pagadinus orą intensyvus kvapas jaučiamas dėl sieros turinčių dujų. Tai patvirtino tyrimas, kuriame dalyvavo 16 sveikų suaugusiųjų, maitintų pinto pupelėmis ir laktulioze – neįsisavinamu angliavandeniu, fermentuojamu storojoje žarnoje. Žarnyno dujų mėginių kvapo intensyvumą įvertino du teisėjai.

Gera naujiena ta, kad atlikdami tolesnį eksperimentą mokslininkai nustatė, kad pagalvėlė su anglies pamušalu gali sugerti sieros dujų kvapą.

Bloga naujiena dažnai skraidantiems lėktuvu: kadangi jame slėgis yra mažesnis, dujų kiekis žarnyne padidėja. Modernūs lėktuvai pasižymi gera garso izoliacija, todėl kabinoje esantys keleiviai daug aiškiau girdės (turbūt ir užuos), kai pagadinsite orą.

Ar blogai sulaikyti susikaupusias dujas viduje?

Kaip rašo „Healthline“, yra nedaug mokslinių įrodymų, kad žarnyno dujų sulaikymas sukeltų rimtų sveikatos sutrikimų. Tačiau trumpuoju laikotarpiu tai gali sukelti skausmą, diskomfortą, pilvo pūtimą, virškinimo sutrikimą bei rėmenį.

Negana to, didėjant dujų spaudimui, gali padidėti ir jūsų streso lygis, dėl kurio ši būsena taps dar nemalonesnė ir pasidarys daug sunkiau išlaikyti dujas savyje.

Tyrimai rodo, kad dalį sulaikytų dujų reabsorbuoja organizmo kraujotakos sistema ir galiausiai jos gali išsiskirti paprasčiausiai iškvėpiant. Tačiau didžioji žarnyno dujų dalis liks suspaustos viduje, kol galiausiai galėsite jas išleisti.

Ką daryti?

Kai jausite didžiulį žarnyno dujų spaudimą ir norą ištrūkti, pasistenkite pasišalinti į atokesnę vietą. Vis dėlto, nepaisant to, ar pavyks suspėti, ar ne, turėkite omenyje – virškinimo sistemai daug geriau, kai tos dujos pasišalina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt