Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Pastangos būti laimingu – beviltiška ar veiksminga?

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Psychologytoday.com skelbiamame straipsnyje ekspertai svarsto, ar galima sąmoningai prisišaukti laimę?

Pozityvioji psichologija atskleidė, kad akla koncentracija ties laime kaip vieninteliu siekiamu tikslu gali nuvilti. Kitaip tariant, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kur esi ir ką darai dabar, ne vien fokusuotis ties ateitimi ir galvoti, kur eini. Be to, sėkmė bei laimė priklauso ir nuo to, kaip apsibrėžiame ir suvokiame sąvoką „laimė“. Ekspertai svarsto, ar galima sąmoningai prisišaukti laimę?

Ne

Laimė neturi būti suvokiama kaip visa ko esmė, įsitikinęs psichologijas iš George`o Masono universiteto Toddas Kashdanas. Jo nuomone, pernelyg dažnai pamirštamas smalsumas ir prasmės jausmas. Pastangos laimę padaryti gyvenimo tikslu  – problemiškas reikalas. Nuotaiką gali sugadinti oras ir kiti išorės faktoriai, vis dėlto galima tiesiog daryti tai, kas patinka, ir būtent taip prisidėti prie savo ilgalaikės gerovės.   

Galbūt

„Viskam turi būti saikas“, – perspėja Kalifornijos Riversaido universiteto psichologė Sonja Lyubomirsky. Normalu norėti būti laimingu, kol tai netampa manija. Nekamuokite savęs kasdien klausinėdami „Ar aš laimingas? Ar man pavyksta?“. Geriau energiją nukreipkite kitur – stenkitės būti geresniu žmogumi, gerinkite tarpusavio santykius, ragaukite kasdienius malonumus, siūlo S. Lyubomirsky. Didesnį dėmesį sutelkite ne į tikslą, bet į pačią veiklą, tuomet laimė taps lyg „šalutiniu“ produktu, pataria psichologė.

Taip

Motyvacijos tyrimai rodo, kad kai laimė įvardijama kaip aiškus tikslas, jos pasiekti lengviau. Nusprendusieji būti laimingesni gerovę pasieka paprasčiau, įsitikinusi Yuna Feruson savo veikale „Pastangos būti laimingu išties gali suveikti“ (angl. „Trying to Be Happier Really Can Work“), paskelbtame „The Journal of Positive Psychology“.