Mokslas ir IT

2021.06.29 20:55

Išėję šiąnakt į lauką pasijusite magiškai – dangų apims itin ryškūs sidabru švytintys debesys

LRT.lt2021.06.29 20:55

Naktį iš antradienio į trečiadienį nepasigailėsite išėję į lauką – kaip praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, Lietuvoje bus matomi itin ryškūs sidabriškieji debesys. Tarnybos teigimu, šie debesys birželį–liepą gali būti matomi beveik kasnakt, tačiau ypatingai ryškius ir didelę dangaus skliauto dalį apimančius debesis pamatyti pasiseka gerokai rečiau.

Sidabriškieji švytintys debesys yra sezoninis reiškinys, Šiaurės pusrutulyje matomas nuo gegužės iki rugpjūčio, o Pietų pusrutulyje – nuo lapkričio iki vasario. Juos pastebėję žmonės stebisi ir negali atsigrožėti – kaip naktį gali švytėti debesys?

Kaip praėjusiais metais rašė žvaigždėto dangaus apžvalgininkas, etnokosmologas Jonas Vaiškūnas, nors iki šiol jų kilmė lieka neaiški, linkstama manyti, kad jie yra sudaryti iš smulkių ledo kristalų, nors neatmestina nuomonė, kad tai švyti atmosferoje susikaupusios kosminės arba vulkaninės dulkės.

Šie debesys unikalūs tuo, kad yra labai aukštai, maždaug 80 kilometrų aukštyje, mezosferoje. BBC rašo, kad tai yra 10 kartų aukščiau negu troposferoje įprastai besiformuojantys debesys. Minėtieji smulkūs ledo kristalai kondensuojasi esant 130 laipsnių šalčio.

Kaip rašo „EarthSky“, sidabriškieji debesys geriausiai matomi, kai Saulė yra neseniai nusileidusi už horizonto – praėjus maždaug 90-120 minučių po saulėlydžio. Taip pat juos galima išvysti ir prieš pat saulėtekį. Tuo metu Saulė apšviečia debesis ir jie paslaptingai spindi tamsiame nakties danguje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.