Mokslas ir IT

2021.06.28 22:30

Šiltuoju sezonu viesulai – ne tokie reti reiškiniai Lietuvoje: kaip jie susiformuoja ir kodėl nereikia jų „medžioti“?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.06.28 22:30

Šeštadienį Kuršių nerijos poilsiautojai pakėlę akis galėjo išvysti neįprastą ir kiek gąsdinantį vaizdą – virš Baltijos jūros susiformavo vandens viesulas. Klimatologas Justinas Kilpys tikina, kad vasarą toks reiškinys nėra retas ir paaiškino, kaip susiformuoja viesulai bei kada reikėtų pagalvoti apie savo saugumą.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba feisbuke pasidalijo įspūdingu vaizdu – virš Baltijos jūros susiformavusiu vandens viesulu arba, kaip įvardija klimatologas, vandens verpetu. Visgi, pasak jo, kai kur toks reiškinys net nebūtų laikomas viesulu.

„Kai kuriose valstybėse tai net nebūtų laikoma tuo tikruoju viesulu, tornadu, nes tai yra gero oro, vasaros reiškinys. Jis nesukelia didelės grėsmės, nes vėjo greičiai nėra dideli“, – LRT TELEVIZIJAI aiškina J. Kilpys.

Klimatologas nurodo, kad vasarą tokių viesulų pasitaiko dažnai, kadangi susidaro palankios sąlygos jiems susiformuoti.

„(Palankios sąlygos – LRT.lt) dažniausiai susidaro vasaros metu, kai yra didelis paviršiaus įšilimas. Tuomet pradėjus formuotos storesniems debesims, gali susidaryti lokalūs slėgio skirtumai, kuriuos lemia tai, kad oras yra staigiai išsiurbiamas, ten susiformuoja mažesnis slėgis ir pradeda formuotis toks sūkurys“, – pasakoja jis, pridurdamas, kad ir užfiksuotame vaizdo įraše matyti, kad viesulas susiformavo dėl būtent gerų oro sąlygų.

Klimatologas nurodo, kad nors tokie viesulai ir gali pasiekti krantą, tačiau jie laikysis „kelias minutes ir jų žala bus minimali.“

„Be abejo, jeigu matote artėjantį tokį sūkurį, geriau pasitraukti jam iš kelio, bet tokio stiprumo sūkurys, kuris matomas šiame vaizdo įraše, tikrai nepadarytų kažkokios didelės žalos, jis tikrai negalėtų pakelti žmogaus“, – tvirtina J. Kilpys.

Klimatologas apie galimas ekstremalias oro sąlygas: pamatę viesulą, pirmiausia slėpkitės, o ne filmuokite

Tiesa, viesulų būna ir ypač pavojingų – praėjusią savaitę vienas tokių praūžė Čekijoje. Šalies pietryčiuose susiformavus retai Čekijoje pasitaikančiam viesului žuvo mažiausiai penki žmonės, o dar šimtai buvo sužeisti. Viesulas nusiaubė septynis miestelius ir kaimus. Meteorologas Martinas Setvakas nurodė, kad tai buvo daugiausiai žalos padaręs viesulas šiuolaikinėje šalies istorijoje. Visgi Lietuvoje tokių atvejų dar nebuvo.

„Čekijoje dabar kalbama, kad tai buvo trečios ar ketvirtos kategorijos tornadas ir vėjo gūsiai greičiai galėjo viršyti 200 km/val. Ir tai matosi labai akivaizdžiai iš sugriovimų.

Lietuvoje yra buvę antros kategorijos viesulų. Vienas buvo prieš beveik dešimtmetį Šiauliuose, dar anksčiau, 1983-aisiais, Širvintuose pats stipriausias užfiksuotas viesulas. Tačiau Lietuvoje tie fiksuoti viesulai buvo silpnesni negu šis, nusiaubęs Čekijos kelis pietinius kaimelius“, – sako klimatologas. Anot jo, apskritai Baltijos regione viesulai yra silpnesni, žemesnės kategorijos, tačiau jų pasitaiko kasmet.

Klimatologas nurodo, kad tokiu atveju, kai artėja stiprus viesulas, būtina susirasti saugią vieta.

„Geriausia nuo viesulo slėptis namo rūsyje arba pasirinkti kuo tvirtesnį pastatą – tai tikrai netūrėtų būti laikini statiniai arba kažkokie tvartai. Jeigu nėra rūsio, tada geriausia slėptis centrinėje namo dalyje ir namo kampe. Ką mes matėme iš Čekijos viesulo, didžiausia žala yra padaroma stogams ir antram gyvenamojo namo aukštui. Tai būtų tos pavojingos vietos, kur nereiktų būti. Reiktų leistis kuo žemiau – į pirmą aukštą arbą rūsį“, – aiškina J. Kilpys.

Klimatologas taip pat pabrėžė, kad žmonės neturėtų stengtis tapti „viesulų medžiotojais“, o pamatę šį pavojingą reiškinį, ieškoti sau saugios vietos.

„Kas iš tikrųjų mane labai liūdina ir Čekijos atveju, ir internete galime rasti labai daug vaizdų, kai žmonės filmuoja atslenkantį tornadą, sako „Žiūrėkite – tornadas!“, visi eina prie langų ir tik tada, kai namo langai pradeda dūžti, išsigąsta ir skuba kažkur slėptis.

Pirmas dalykas, jeigu pamatėte susiformavusį tokio stiprumo viesulą – ir tikrai girdėsite garsą, pajusite, kad čia artėja vėjo gūsiai, gali būti ir kruša, žaibai, – tai reikia eiti slėptis. Čia formuojasi labai neigiama elgesio norma, kad esant kažkokiam ekstremaliam įvykiui, žmonės išsitraukia telefonus ir skuba filmuoti. Iš tikrųjų pirmiausia reikia eiti slėptis, o ne filmuoti“, – teigia jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.